Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV8 Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.5 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex Disposable Polypropylene Column Set
Inexpensive, multipurpose column for analytical separations using aqueous buffers
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAVX Column
POROS GoPure AAVX chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAVX columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Reservoir and PTFE Stopcock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reservoir sizes from 200 to 500mL
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Stopper Number | 2 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Description | 3-ball Design |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Joint Size | Ground Joint |
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Coarse Fritted Disc
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for general chromatographic analysis
| Includes | Fritted disc |
|---|---|
| Pore Size | 40 to 60 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | General chromatographic analysis |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Fritted Disc, PTFE Stopcock Plug and Joint
Gravity chromatography column
| Pore Size | 40 to 60 μm |
|---|---|
| Type | Gravity Chromatography Column |
| For Use With (Equipment) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Includes | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Support Material | HDPE |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
| Connector Types | 1/4-28 Flangeless fitting |
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0 to 100°C |
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV9 Column
POROS GoPure AAV9 chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAV9 columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP Pre-packed Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP Affinity Matrix is offered here in a pre-packed format with connectors that are compatible with standard chromatography equipment.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Ligand Type | FcXP affinity ligand |
| Flow Rate | 150 to 300 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Agarose-based, Epoxide-activated |
| Binding Capacity | 40 to 50 g IgG/L resin |
| Product Line | CaptureSelect |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Cadmium Reduction Chromatography Column Only
Replacement Cadmium Reduction Column with PTFE BEVEL-SEAL for use with Kimble™l 419000-8505.
| Support Material | Glass Wool |
|---|---|
| Material | Glass |