Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Snyder Columns
Utilize separate chambers to promote multiple condensations and vaporizations during the distillation process, leading to a more efficient separation
| Type | Snyder Column |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Condensations and Vaporizations |
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0 to 100°C |
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV9 Column
POROS GoPure AAV9 chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAV9 columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP Pre-packed Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP Affinity Matrix is offered here in a pre-packed format with connectors that are compatible with standard chromatography equipment.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Ligand Type | FcXP affinity ligand |
| Flow Rate | 150 to 300 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Agarose-based, Epoxide-activated |
| Binding Capacity | 40 to 50 g IgG/L resin |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ Supelco™ Specialty Glass Column
Fill with appropriate adsorbents when cleaning or drying environmental samples for pesticide or priority pollutant analyses, as described in US EPA Protocol
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XQ Column
POROS GoPure XQ chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure XQ columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Length (English) | 4 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Description | 3-ball Design |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Joint Size | Ground Joint |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Pore Size | 20 μm |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Sterilization Method | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Support Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 15 mm |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Cross Sectional Area | 1.77cm3 |
| Connector Types | Male luer lock |
| Max. Pressure | 14.5 psi |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Joint
General purpose gravity chromatography columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ LambdaXP RoboColumn™ Pre-packed Columns
CaptureSelect RoboColumns are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
| Product Line | CaptureSelect |
|---|
| Support Material | Glass Wool |
|---|---|
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column ETFE Unions
Tubing nuts and ferrules are used to make connections between the tubing and the end fittings of CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and DISPOSAFLEX™ columns.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ HQ Column
POROS GoPure HQ chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure HQ columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Length (English) | 4 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.