Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (1)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight GC Syringe, Pk. Of 6
Thermo Scientific™ syringes for GC instruments are designed to provide enhanced durability,clarity and accuracy in sample introduction.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Guided Plunger Syringes
Extended barrel guides plunger during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Guided Plunger Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.47 mm |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Standard Plunger |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 25 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Thermo Scientific™ GC SMART Syringes for TriPlus™ RSH SMART Autosampler
Use these GC syringes embedded with an ID chip to track part and lot numbers, usage, and history to increase data confidence and ensure system compliance.
SGE Valco ™ Microvolume Syringe, Fixed Needle, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne and Valco Valves
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Needle Point Style | Blunt |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco™ Injectors
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco Injectors offer easy, accurate and reproducible manual injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Injector |
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Hamilton™ TLC Syringes, PTFE-Coated Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
PTFE coats the final 3/4 in. of this 2 in. cemented needle to allow for more reproducible sample spotting on TLC plates
| Needle Point Number | 3 T |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE-coated Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Coated Tip |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Removable Needle (RN)
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
| Product Type | Standard Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
Thermo Scientific™ 50μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Cone Tip)
For easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Product Type | SGE Needles |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Fixed Needle
Extended protection tube from top of the flange to help prevent plunger bending during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Plunger-Protection Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes Fitted with Luer Lock Valve
Feature an interference fit between the plunger tip and the barrel to improve the syringe's gas sealing properties
| Accuracy | ± 1% |
|---|---|
| Description | Pre-fitted with Luer Lock Valve |
| Product Type | Syringe |
| Connection Type | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ 2500μL Luer-Tip, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.