Peristaltic Pumps
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (7)
- (7)
- (16)
- (20)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (5)
- (8)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Largeur hors tout (métrique) | 16.6 cm |
| Certifications/Conformité | CE |
| Hauteur hors tout (métrique) | 22.5 cm |
| Exigences électriques | 115 V, 50/60 Hz |
| Classification du boîtier | IP55 |
| Puissance | 100 W |
| Tension | 115 V |
| Température (métrique) maximale | 40°C |
| Type du moteur | DC |
| Température (métrique) minimale | 5°C |
| Température (impériale) max. | 104°F |
| Type Contrôle | Analog |
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ Peristaltic Pump
Conform to ISO precision standards and provide precise speed control for filling and dispensing of Dry-Bags with this easy-to-use, digital peristaltic pump and pump head.
Sartorius Peristaltic Pump for Vivaflow™ Models
Pumps used for filtration. Choose from a broad range of universal pumps and manual pumps over laboratory vacuum pumps to peristaltic pumps.
DWK Life Sciences Wheaton™ UniSpense™ PRO Peristaltic Pump
Microprocessor-controlled dispenser designed to handle liquids
Thermo Scientific™ DiluFlux™ Pro Automated Gravimetric Dilutor
Accurately dispense media into suitable containers according to a set dilution using this gravimetric diluter which allows the use of two diluents.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Largeur hors tout (métrique) | 31 cm |
| À utiliser avec | Dry-Bags |
| Exigences électriques | 100/127 V 220/240 V 50/60 Hz |
| Matériau | Stainless Steel (Case) |
| Longueur hors tout (métrique) | 41.5 cm |
| Tension | 100/240 V |
Sartorius Peristaltic Pump for Reusable Sterility Test System
For transport of solution through the silicone tubing (4 x 1.6 mm).
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Hauteur hors tout (métrique) | 22.5 cm |
| Exigences électriques | 115 V, 50/60 Hz |
| Hauteur hors tout (impériale) | 8.85 in. |
| Largeur (impériale) hors tout | 6.53 in. |
| Tension | 115 V |
| Type du moteur | DC |
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Réversible | Yes |
| Exigences électriques | 115 V, 50/60 Hz |
| Classification du boîtier | IP55 |
| Tension | 115 V |
| Type du moteur | DC |
| Type d’écran | Analog |
DWK Life Sciences Wheaton™ OmniSpense™ ELITE Peristaltic Pump
Microprocessor-controlled dispenser designed to handle liquids
Masterflex™ L/S™ Variable-Speed Console Drive with Pump Head Bundles
Masterflex™ L/S™ Variable-Speed Console Drive with Pump Head Bundles save time by pairing drive and pump head together
| Débit | 0.36 to 3400 mL/min |
|---|---|
| Réversible | Yes |
| Exigences électriques | 90 to 260 VAC, 50/60 Hz |
| Matériau | ABS plastic and aluminum drive, polyphenylene sulfide (PPS) pump head with stainless steel rotor |
| Tension | 90/260 VAC |
| Type d’écran | LED |
| Type Contrôle | LED display with membrane keypad |
Masterflex™ Compact Tubing Pumps
Masterflex™ Compact Tubing Pumps offer enhanced and versatile performance in an ultra-compact, low-maintenance design
| Réversible | Yes |
|---|---|
| Exigences électriques | 115/230 VAC |
| Matériau | ABS plastic |
| Tension | 115/230 VAC |
| Comprend | Power cord |
| Type Contrôle | Analog |
Ismatec™ Reglo Digital Miniflex Pumps
Versatile pumps with an intuitive touch-screen interface for accurate low-flow fluid delivery.
| Régime moteur | 0.1 to 350 rpm |
|---|---|
| Contrôle externe | RJ45 Ethernet; USB; 0 to 20 mA, 4 to 20 mA, 0 to 10 V, start/stop, direction, and prime via DB-25 |
| Réversible | Yes |
| Exigences électriques | 90 to 260 VAC |
| Matériau | ABS Plastic and Aluminum |
| Pression maximale | Dependent on tubing |
| Classification du boîtier | IP31 |
| Dimensions (L x l x H) | 22.9 x 14.7 x 15.7 cm |
| Tension | 90/260 VAC |
| Comprend | Pump drive, pump head, and power adapter with 6 ft. (1.8 m) line cord |
| Type d’écran | Touchscreen |
| Type Contrôle | Digital Variable Speed |
Masterflex™ L/S™ Analog Variable-Speed Console Drives
Masterflex™ L/S™ Analog Variable-Speed Console Drives are compact and cost effective for general fluid transfer applications