Peristaltic Pumps
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (7)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (7)
- (8)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (2)
- (5)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Overall Height (English) | 8.85 in. |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Overall Width (English) | 6.53 in. |
| Overall Height (Metric) | 22.5 cm |
| Reversible | Yes |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP55 |
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
| Display Type | Analog |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Enclosure Rating | IP55 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 50/60 Hz |
| Temperature (English) Max. | 104°F |
| Overall Width (Metric) | 16.6 cm |
| Control Type | Analog |
| Voltage | 115 V |
| Temperature (Metric) Max | 40°C |
| Motor Type | DC |
| Wattage | 100 W |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Temperature (Metric) Min. | 5°C |
| Overall Height (Metric) | 22.5 cm |
Sartorius Peristaltic Pump for Vivaflow™ Models
Pumps used for filtration. Choose from a broad range of universal pumps and manual pumps over laboratory vacuum pumps to peristaltic pumps.
Sartorius Peristaltic Pump for Reusable Sterility Test System
For transport of solution through the silicone tubing (4 x 1.6 mm).
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ Peristaltic Pump
Conform to ISO precision standards and provide precise speed control for filling and dispensing of Dry-Bags with this easy-to-use, digital peristaltic pump and pump head.
DWK Life Sciences Wheaton™ UniSpense™ PRO Peristaltic Pump
Microprocessor-controlled dispenser designed to handle liquids
DWK Life Sciences Wheaton™ OmniSpense™ ELITE Peristaltic Pump
Microprocessor-controlled dispenser designed to handle liquids
Thermo Scientific™ DiluFlux™ Pro Automated Gravimetric Dilutor
Accurately dispense media into suitable containers according to a set dilution using this gravimetric diluter which allows the use of two diluents.
| Electrical Requirements | 100/127 V 220/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Overall Width (Metric) | 31 cm |
| For Use With | Dry-Bags |
| Overall Length (Metric) | 41.5 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Stainless Steel (Case) |
Watson-Marlow Sci-Q 300 Series Peristaltic Pumps
For metering or transfer of fluids at flowrates up to 2000mL/min.
| Temperature (English) Min | 41°F |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP31 |
| Electrical Requirements | 110/120 and 220/240 V 50/60 Hz |
| Temperature (English) Max. | 104°F |
| Temperature (Metric) Max | 40°C |
| Overall Width (English) | 9.05 in. |
| Storage Requirements (Metric) | -40°C to +70°C |
| Temperature (Metric) Min. | 5°C |
| Noise Level | <70 dB (A) |
| Overall Height (English) | 5 in. |
| Overall Length (Metric) | 23 cm |
| Display Type | LCD |
| Storage Requirements (English) | 40°F to 158°F |
| Voltage | 110/120 and 220/240 V |
| Motor Type | Brushless DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Overall Length (English) | 9 in. |
| Certifications/Compliance | CE, IEC335-1, EN60529 |
| Overall Height (Metric) | 13 cm |
Watson-Marlow 120 Series Peristaltic Pumps
Small, simple and precise variable flow peristaltic pumps
| Temperature (English) Min | 40°F |
|---|---|
| Reversible | Yes |
| Enclosure Rating | IP31 (NEMA 2) Wipedown |
| Electrical Requirements | 90/264 VAC 47/63 Hz |
| Temperature (English) Max. | 140°F |
| Temperature (Metric) Max | 40°C |
| Overall Width (English) | 4.29 in. |
| Storage Requirements (Metric) | -25°C to +65°C |
| Temperature (Metric) Min. | 5°C |
| Noise Level | <60 dB (A) |
| Overall Height (English) | 4.4 in. |
| Overall Length (Metric) | 20.6 cm |
| Display Type | Digital |
| Storage Requirements (English) | -13°F to +149°F |
| Voltage | 90/264 V |
| Motor Type | Brushless DC |
| Frequency | 47/63 Hz |
| Overall Length (English) | 8.1 in. |
| Certifications/Compliance | CE, cETLus |
| Maximum Pressure | 30 psi |
| Overall Height (Metric) | 11.2 cm |
Watson-Marlow Sci-Q 403U/VM Precision Multichannel Pumps
Precise two-, three- and four-channel pumps designed for flows from 0.001 to 17mL/min.
| Temperature (English) Min | 41°F |
|---|---|
| Shipping Weight (Metric) | 2.5 kg |
| Reversible | Yes |
| Enclosure Rating | IP21 Wipedown |
| Electrical Requirements | 110/120 V 60 Hz |
| Temperature (English) Max. | 104°F |
| Temperature (Metric) Max | 40°C |
| Overall Width (English) | 4.13 in. |
| External Control | Membrane keypad |
| Temperature (Metric) Min. | 5°C |
| Noise Level | <70 dB (A) |
| Overall Height (English) | 4.5 in. |
| Display Type | LED |
| Voltage | 110/120 V |
| Model | Sci-Q 403U/VM |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE |
| Shipping Weight (English) | 5.5 lb. |
| Overall Height (Metric) | 11.3 cm |
IKA™ Watson Marlow External Peristaltic Pump
IKA's external peristaltic pump enhances your liquid addition options. It can be used to add extra solutions in the bioreactor's vessel, or to drain medium for continuous cultivation strategies.