Microplate Sealing Mats
- (2)
- (9)
- (3)
- (73)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (41)
- (14)
- (9)
- (1)
- (59)
- (15)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (15)
- (4)
- (12)
- (24)
- (27)
- (1)
- (19)
- (2)
- (40)
- (4)
- (11)
- (5)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Axygen™ Slicone 96 Round Well Compression Flat Mat for PCR Microplates
Suited to help reduce evaporation and ensure proper seal when used in conjunction with Axygen PCR Microplates and PlateMax™ sealing films
Thermo Scientific™ Nunc™ 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell™ Plates
Protect DeepWell plate well contents during short- or long-term storage of chemicals or compounds by using 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell plates.
Thermo Scientific™ VersiCap Mat, 96-well, flat cap strips
Flexible mats of flat, domed cap strips for PCR or ultra clear cap strips for qPCR applications for use with Thermo Scientific 96-well PCR plates and strip tubes.
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Format | Strips of 8 Flat Caps |
| Certifié exempt RNase /DNase | Yes |
| Type de produit | PCR Plate Cap Strip |
| Matériau | Polypropylene |
| Compatibilité avec les plaques | 96-well Plate |
| Plage de températures (métrique) | -20°C to +120°C |
| Gamme de produit | VersiPlate |
Thermo Scientific™ WebSeal™ 96-Well Round Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Domed Base
Eliminate cross contamination, and get an inert and safe seal of your plates, every time. Mat materials resist coring and tearing, while also offering superior resealability.
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Diamètre de bouchon | 7 mm |
| Nb par paquet | 5 Mats |
| Résistant aux dissolvants ou à l’alcool | No Resistance |
| Type de produit | Well Plate Sealing Mat |
| Matériau | Silicone, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Compatibilité avec les plaques | 96-well Plate |
| Type de puits | Round |
| Plage de températures (métrique) | -80°C |
| Aperçu général | Domed base |
| Gamme de produit | Webseal |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Nb de puits | 384 |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Perçable | Yes |
| Nb par paquet | 5 Mats |
| Résistant aux dissolvants ou à l’alcool | Solvent Resistant |
| Matériau | Silicone, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Compatibilité avec les plaques | WebSeal 384-well Square Well Plate |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Adhésif, adhésive | None |
| Gamme de produit | SureSTART WebSeal Level 2 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Diamètre de bouchon | 7 mm |
| Perçable | Yes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Adhésif, adhésive | None |
| Gamme de produit | SureSTART WebSeal Level 2 |
| À utiliser avec (application) | HPLC, UHPLC, GC |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certifications/Conformité | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
|---|---|
| Nb par paquet | 10 |
| Certifié exempt RNase /DNase | Yes |
| Type de produit | 96-well capmat, sealing mat |
| Matériau | TPE |
| Adhésif, adhésive | None |
| À utiliser avec (application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Nb de puits | 96 |
| Couleur | Natural |
| Prêt à l'emploi | PCR Ready |
| Format | 96-well |
| Résistant aux dissolvants ou à l’alcool | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| Stérilité | Cleanroom |
| Aperçu général | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Nb par boîte | 50 |
| Gamme de produit | Abgene |
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Type de produit | Impermamat Sealing Mat |
| Matériau | Silicone |
| Compatibilité avec les plaques | 96-well Microplate, 2 mL |
| Type de puits | Square |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +121°C |
| Plage de températures (impériale) | -176°F to 250°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ Sealing Mat for 96-Well Polypropylene Microplates
Firm seal prevents evaporation and gas exchange
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 48 Well Deep Well Plates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 96 Well PCR Microplates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mat ensures reliable sealing from ambient temperatures down to -80 °C.
Axygen™ MAT,COMPRESSION,96 WELL 50/CS
Suited to help reduce evaporation and ensure proper seal when used in conjunction with Axygen PCR Microplates and PlateMax™ sealing films
Axygen™ Impermamat AxyMats™ Sealing Mats for 384 Well Deep Well Plates
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications