Non-Binding Assay Microplates
- (10)
- (1)
- (32)
- (59)
- (27)
- (1)
- (41)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (44)
- (49)
- (15)
- (41)
- (3)
- (6)
- (20)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (32)
- (10)
- (2)
- (52)
Filtered Search Results
Corning™ Clear Polypropylene 96-Well Expanded-Volume Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offer reduced space requirements while maintaining full instrument compatibility
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| No. per Case | 50/Cs. |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 50/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Certifications/Compliance | DNase, RNase-free |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Corning™ 384-Well Solid Black or White Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from medical grade polystyrene for strength. Corning™ 384-Well Solid Black or White Polystyrene Microplates are used for florescent and luminescent assays. Lot tested for opacity and low fluorescent/luminescent background.
Invitrogen™ Microplates for Fluorescence-based Assays
Microplates for fluorescence-based assays are 96- and 384-well, black-walled, clear-bottom microplates that are optimized for fluorescence-based applications on standard fluorescence microplate readers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Standard |
| Product Type | Microplates |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Clear Bottom,Black |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Invitrogen |
Biotix™ 96-Well Format Assay Plates
Large well diameter with raised Chimney-style wells help reduce cross-contamination.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Height (Metric) | 14.6 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Breakapart | No |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 10 |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Binding Type | Non Binding |
Corning™ 96-Well Nonbinding Surface (NBS™) Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Treated with a Corning proprietary treatment technology to create a nonionic hydrophilic surface (polyethylene oxide-like) that minimizes molecular interactions. Corning™ 96-Well Nonbinding Surface (NBS™) Microplates are ideal for reducing proteing and nucleic acid binding at low concentrations, and increasing assay signal to noise.
| Volume (Metric) Working | 75 to 200 μL |
|---|---|
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For homogenous assays such as scintillation proximity assays (SPA) and fluorescent assays |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Plate readers, liquid handlers and robotic systems |
| Surface Treatment | Non-binding |
| Temperature Range (English) | 39°F to 99°F |
| No. per Pack | 25/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 4° to 37°C |
Corning™ 96-Well Round Bottom Polystyrene Ulta-Low Attachment Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ulta-Low attachment surface with covalently bonded hyrogel minimizes cell attachment, protein absorption, enzyme activation and cellular activation
Corning™ 384-Well Clear Polystyrene Microplates
Manufactured from clear medical grade polystyrene for strength and visibility. Corning™ 364-Well Clear Polystyrene Microplates present an excellent solution for cell culture and colorimetric (absorbance) assays. Use 364-well microplates for laboratory miniaturization and automation.
Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates
For use with fluorescent assays with detection microplate reader. Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates have low background fluorescence, minimal light scatter and reduced crosstalk.
Corning™ 96-Well Clear-Bottom Nonbinding Surface (NBS™) Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhanced signal-to-noise ratio
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Volume (Metric) Working | 75 to 200 μL |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For homogenous assays such as scintillation proximity assays (SPA) and fluorescent assays |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Plate readers, liquid handlers and robotic systems |
| Surface Treatment | Non-binding |
| Temperature Range (English) | 39°F to 99°F |
| No. per Pack | 25/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 37°C |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
Corning™ 96-Well Clear PVC Assay Microplates
Manufactured from clear flexible Polyvinyl Chloride (PVC) for economy and visibility. Corning™ 96-Well Clear PVC Assay Microplates present an excellent solution for laboratory miniaturization. Due to their flexible nature, these microplates are not compatible with automation.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 50 to 150 μL |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | PVC |
| No. per Pack | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | Solution-based assays, serial dilutions and general storage applications |
| Sterility | Non-sterile |
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Flat Bottom Plate, 96-well
This black ProcartaPlex 96-well flat-bottom plate is ideal for use with all ProcartaPlex Luminex protein assays.
Corning™ UV-Transparent Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed with a UV-transparent well bottom for determining protein and nucleic acid concentrations. Corning™ UV-Transparent Microplates allows UV absorbance readings with low background, especially at 260 to 280nm.
Thermo Scientific™ 96-Well Plates for Pierce™ BCA-RAC Assay
Reducing agent-compatible version of our popular BCA Reagent Kit to measure protein concentration in samples containing DTT or BME thiol-reductants.
Corning™ Black 384-Well Polypropylene Assay Plate
Lower compound sticking and higher solvent resistance than polystyrene plates
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For fluorescence assays and compound storage |
Corning™ 96-Well Half-Area Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Saves on valuable reagents by reducing the amount of reagent required per well, while retaining the ability to be read in standard microplate readers. Corning™ 96-Well Half Area Microplates are an economical solution for all of your assay diagnostic needs and are available in different colors and treatments.