Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (17)
- (2)
- (5)
- (8)
- (33)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Vaccine/Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine/Cryogenic grip for optimal precision
Fisherbrand™ Vaccine Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine grip for optimal precision
Fisherbrand™ Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Cryogenic grip for optimal precision
Casters for Fisherbrand™ Refrigerators and Freezers
These casters provide your refrigerated equipment with easy mobility and make cleaning underneath them a breeze.
Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer Accessories
Washable air filter for Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer
| For Use With (Equipment) | Isotemp Ultralow Undercounter Freezer |
|---|
Thermo Scientific™ Shelf kit for TSX Ultra-Low Freezers
Freezer options and accessories
Thermo Scientific™ Cryo Tong
Safely retrieve cryopreservation storage products using the Thermo Scientific™ Cryo Tong.
Thermo Scientific™ Refrigerator and Freezer Alarms
Meet specific application needs with these refrigerator and freezer alarms, offered in a variety of styles.
| Warranty | Warranty varies by country, please contact us for details |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermo Scientific™ Refrigerators and Freezers |
| Voltage | 120 V |
| Defrost | Manual |
| Cabinet Material | Metal |
| Certifications/Compliance | CE |
| Exterior Finish | Painted |
| Monitoring Options | Alarm |
Fisherbrand™ LN2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -80°C |
Thermo Scientific™ Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150° C.
| Monitoring Options | Recorder |
|---|
Thermo Scientific™ CO2 and LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Thermo Scientific™ CO2 and LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
Thermo Scientific™ Access Key Options for Ultra-Low Temperature Freezers
Record who opened the ultra low freezer door, when it was opened and how long it was open with access key options.
Fisherbrand™ CO2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp CO2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -67°C |
Fisherbrand™ Inkless Chart Recorders for Isotemp Ultra-Low Temperature Chest Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150°C using Fisherbrand™ Isotemp Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Type | Chart Recorder |
|---|---|
| Description | Factory Installed |
| Temperature Range | -150°C |
| Static Holding Time | 7 Days |
Thermo Scientific™ Freezer and Refrigerator Shelves
Maximize lab storage with Thermo Scientific™ Freezer and Refrigerator Shelves, designed for use as replacement shelves in high-performance laboratory refrigerators, freezers and ULTs.
| Warranty | Warranty varies by country, please contact us for details |
|---|---|
| Holds | General Freezer Items |