Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (17)
- (2)
- (5)
- (8)
- (33)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer Accessories
Washable air filter for Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer
| For Use With (Equipment) | Isotemp Ultralow Undercounter Freezer |
|---|
Casters for Fisherbrand™ Refrigerators and Freezers
These casters provide your refrigerated equipment with easy mobility and make cleaning underneath them a breeze.
Fisherbrand™ Vaccine/Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine/Cryogenic grip for optimal precision
Fisherbrand™ Vaccine Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine grip for optimal precision
Fisherbrand™ Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Cryogenic grip for optimal precision
Thermo Scientific™ Data Outputs for Ultra-Low Temperature Freezers
Integrate Thermo Scientific™ Data Outputs for Ultra-Low Temperature Freezers with a variety of ultra-low temperature freezers to increase functionality and compatibility.
| Monitoring Options | Alarm, Recorder |
|---|
Fisherbrand™ LN2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -80°C |
Thermo Scientific™ Shelf kit for TSX Ultra-Low Freezers
Freezer options and accessories
Thermo Scientific™ Refrigerator and Freezer Alarms
Meet specific application needs with these refrigerator and freezer alarms, offered in a variety of styles.
| Warranty | Warranty varies by country, please contact us for details |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermo Scientific™ Refrigerators and Freezers |
| Voltage | 120 V |
| Defrost | Manual |
| Cabinet Material | Metal |
| Certifications/Compliance | CE |
| Exterior Finish | Painted |
| Monitoring Options | Alarm |
Fisherbrand™ CO2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp CO2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -67°C |
Fisherbrand™ Inkless Chart Recorders for Isotemp Ultra-Low Temperature Chest Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150°C using Fisherbrand™ Isotemp Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Type | Chart Recorder |
|---|---|
| Description | Factory Installed |
| Temperature Range | -150°C |
| Static Holding Time | 7 Days |
Thermo Scientific™ Transfer Vessels Dipper
Remove small amounts of liquid nitrogen by using Thermo Scientific™ Transfer Vessels Dipper.
Thermo Scientific™ Laboratory Refrigerator and Freezer Casters
Achieve higher elevation on high-performance refrigerators and freezers with these laboratory refrigerator and freezer casters. Casters offer a 2 or 3 in. height increase.
| Temperature Range | -30°C |
|---|
Thermo Scientific™ LN2 Low-Level Alarms
Add an extra level of protection to the lab in the event of excessive liquid nitrogen loss during dewar storage with LN2 Low-Level Alarms.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Cryogenic Storage Boxes for Locator™ and Locator Plus Systems
Obtain a comprehensive solution when plastic is preferred to fiberboard.
| Type | Cryogenic Storage Box |
|---|