Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (195)
- (44)
- (5)
- (3)
- (46)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (146)
- (1)
- (6)
- (1)
- (137)
- (9)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ PP TPE Gasket Closure, 83B, 2-Port, 1/4 in.
Nalgene Heavy-Duty Vacuum Carboys and Bottles
Thermo Scientific™ Heat-Shrink Bands for Nalgene™ PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure the integrity of bottle contents with these tamper-resistant seals. Heat-shrink bands are gamma stable and include a perforated tear strip feature for easy removal.
| Nb par paquet | 1000 |
|---|---|
| Type de produit | Heat-shrink Band |
| Matériau | PETG |
| Nbre par carton | 1000 |
DWK Life Sciences DURAN™ Screw Caps for GL S 80™ Tube Connection System
Made from PP and PTFE this flexible modular system - five different hose diameters (3.2 mm; 6.0 mm; 8.0 mm; 10.0 mm and 12.0 mm) can be connected
DWK Life Sciences Kimble™ High Temperature Cap
High-quality, chemical-resistant cap and liner withstands up to 180°C
Qorpak™ Dropper Assembly with Squeeze Bulb and Glass Pipette
Dropper assemblies are ideal for dispensing controlled amounts of liquid.
Qorpak™ Unlined Polypropylene Caps
Polypropylene caps are known for good impact strength, durability, cost-effectiveness, thermal resistance, and pliability.
| Couleur | White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Wide Mouth Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
Qorpak™ ValuLine F217 and PTFE Lined Polypropylene Caps
Help to keep bottle or jar contents free of odor and taste interference
| Couleur | White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Wide mouth bottle |
| Type de produit | Lined Cap (Ribbed) |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Polypropylene |
| Matériau de revêtement | F217, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Conditionnement | Bulk |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Qorpak™ Black Phenolic Pulp/Vinyl Lined Caps
Used for food, beverage, medical and chemical applications packed at <120°F. Qorpak™ Black Phenolic Pulp/Vinyl Lined Caps are ideal for general use.
| Couleur | Black |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Phenolic Resin |
| Matériau de revêtement | Pulp/Vinyl |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Qorpak™ Green Thermoset F217 and PTFE Lined Caps
Offer wide range of chemical compatibility and high temperature tolerance
| Couleur | Green |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Wide mouth bottle |
| Type de produit | Threaded Screw Cap |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Thermoset |
| Matériau de revêtement | F217, PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Smooth |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Qorpak™ Phenolic Pulp/Vinyl Lined Caps
This general purpose liner is commonly used for food, beverage, medical and chemical applications
KemX Wide Mouth Media Bottle Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replacement cap for KemX GL45 Wide Mouth Media Bottle.
| Hauteur (métrique) | 25.5 mm |
|---|---|
| Type de produit | Media Bottle Cap |
| Matériau | Polypropylene |
| Finition de col | L4 mm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Ea. |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) | 53.9 mm |
| Filetage (métrique) | GL 45 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Épaisseur (métrique) | 25.5 mm |
| Forme | Cylindrical |
Diba Omnifit™ Q-Series Bottle Caps
Easy operation ON/OFF valves offer a simple way to connect tubing
| Couleur | Blue,White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Q series solvent bottle |
| Nb par paquet | 1 Ea. |
| Type de produit | Solvent Waste Cap |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (équipement) | T series solvent bottle |
|---|---|
| Type de produit | Solvent Waste Cap |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 1 Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Eisco™ Plastic Screw Caps
Eisco™ Plastic Screw Caps are autoclavable caps designed to fit a variety of standard joint sizes.
| Type de produit | Screw Cap |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Plastic |
| Poids (impériale) | 0.1 lb. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Poids (métrique) | 45.35 g |