Centrifuge Bottles
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (13)
- (4)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (7)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (5)
- (1)
- (23)
- (1)
- (18)
- (3)
Filtered Search Results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable (121°C) |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Conical-Bottom Centrifuge Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Process pelleting applications such as cell culture harvesting and protein biochemistry with this polycarbonate conical-bottom centrifuge bottle.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Brand Babcock Bottles for Cream Testing, 50% bottle with longer scal
Tall style; Long and narrow neck
Thermo Scientific™ Nalgene™ 1L Super-Speed Centrifuge Bottles with Sealing Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Boost productivity and pellet recovery in high-speed, large-volume gross-separation applications with super speed centrifuge bottles.
| Product Type | Centrifuge Bottle |
|---|---|
| Capacity (English) | 33.81 oz. |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| No. per Case | 6 |
| No. per Pack | 6 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Sealing Cap |
| Closure Included | Yes |
| Max. Force | 15,810 x g |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottles for Cheese Testing
Paley centrifuge bottles feature large stoppered opening next to neck to accommodate both liquids and solids
| Height (Metric) | 165 mm |
|---|---|
| Product Type | Babcock Bottle |
| Material | Glass |
| Closure Material | Rubber |
| Height (English) | 6.5 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Centrifuge Bottles made with Teflon™ fluoropolymer, 250mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform low-speed, lipid and phenol extractions, digestions and precipitations with Thermo Scientific™ Nalgene™ Centrifuge Bottles made with Teflon™ fluoropolymer.
Thermo Scientific™ CentriPAK BPC Sterilized Single-use for Sorvall BIOS 16 Bioprocessing Centrifuge
Thermo Scientific™ CentriPAK™ BioProcess Container (BPC), designed for use in Thermo Scientific™ Sorvall™ BIOS 16 Bioprocessing Centrifuge and 6 x 2000 mL or 8 x 2000 mL Swing Bucket Rotor, is providing a single-use, sterilized, closed system for cell culture separations in the bioprocessing industry.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shipping Condition | Packages placed in strong cardboard cartons with product and lot identification |
| For Use With (Equipment) | Sorvall BIOS 16 Bioprocessing Centrifuge |
| Product Type | Flexible Bioprocess Container |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | For mammalian, yeast and bacterial cell separations |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Polaris |
Thermo Scientific™ Centrifugation Polypropylene Bio-Bottles
Use these polypropylene screw cap closure bio-bottles for compatibility with round-bucket centrifuge systems.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PPCO Centrifuge Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform biopharmaceutical aseptic fluid transfer or sampling applications with the tri-clover flange of these PPCO centrifuge bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | PPCO |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (Metric) | 165 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Height (English) | 6.5 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Spherical-Bottom Polycarbonate Centrifuge Bottle
Process large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with this centrifuge bottle. A spherical-bottom design facilitates pellet formation and retrieval.
Thermo Scientific™ PC Bottle Assembly 70ml
PC bottle assembly incld. Closure. 100ml volume with 70ml max fill. For use with Fiberlite rotor F37L-8x100 Rotor. pack of 8.
Corning™ Polycarbonate (PC) Centrifuge Bottles: Clear
Clear flat-bottom centrifuge bottles come with a high performance silicone O-ring cap or standard screw cap, depending on model
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Polycarbonate |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Fiberlite 1000mL Bottles
Thermo Scientific™ 1000 mL Fiberlite Bottles combine a Nalgene bottle body with newly designed Fiberlite Cap Closure. These bottles are available for Thermo Scientific™ Sorvall™ LYNX Superspeed and Bios A Large-capacity centrifuges
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Capacity (English) | 33.81 oz. |
| Capacity | 1000 mL |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | USP Class VI Non-Cytotoxic |
| No. per Pack | Pack of 2 |
| Closure Type | Sealing Cap |
| Product Line | Fiberlite |