Tube Racks
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (8)
- (21)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (36)
- (2)
- (6)
- (129)
- (8)
- (15)
- (3)
- (19)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Eisco™ Polypropylene Test Tube Racks
Polypropylene test tube racks are comprised of 3 pieces and are easy to disassemble for cleaning, stacking, and storage
| Includes | Stand |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Labware Stand |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Eisco™ Plastic Test Tube Rack, 12 Place
Plastic Test Tube Rack accommodates up to 12 test-tubes - (6) 30 mm diameter and (6) 15 mm diameter tubes
United Scientific™ Test Tube Drying Rack
Dry your test tubes without taking up a lot of bench space.
| Includes | 6 Racks |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack with Drying Pins |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, 12-Tube
Popular design breaks down flat for easy storage.
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, Round, 12-Tube
Economical way to safely store test tubes.
Eisco™ Wire Test Tube Holder
This Wire Test Tube Holder is economically priced, maximally functional plated spring steel wire holder with finger grip. The jaws will accept tubes up to 40 mm diameter and their alignment is maintained by a wire collar. Overall length 6.5 inches.
| Array | 1 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 40 mm |
| Shape | Vertical |
| Product Type | Tube Holder |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Natural |
| Positions | 1 |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (40 mm) |
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, In-Line
In-Line Plastic Test Tube Rack is fully assembled and ready to use right out of the box.
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Material | Wood |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Culture tubes |
| Positions | 50 |
| Material | Foam |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Blood Bank Crossmatch Holders
For typing, screening, and other blood bank applications.
| Height (Metric) | 6.35 cm |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | Blood bank crossmatch tubes |
| Color | Clear,Transparent,White |
| Material | Acrylic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 2.5 in. |
Fisherbrand™ DuraPorter™ XL MultiTube Rack Insert
DuraPorter™ XL MultiTube Rack Insert is an accessory designed to fit DuraPorter™ XL High-Capacity Sample Transport.
Fisherbrand™ DuraPorter™ XL Tube Insert
DuraPorter™ XL Tube Rack Insert designed to fit DuraPorter™ XL High-Capacity Sample Transport.
| Dimensions (L x W x H) | 13.1 x 14.3 x 5.55 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Product Type | Tube Holder |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Clear |
| Positions | 1 |
| Material | Thermoformed PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Two-Tier Polypropylene Test Tube Racks
Fit most water baths for elevated temperature incubations.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |