MEM Cell Culture Media
- (10)
- (14)
- (43)
- (1)
- (1)
- (10)
- (54)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (22)
- (14)
- (49)
- (4)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (64)
- (1)
- (5)
- (14)
- (8)
- (42)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (24)
- (9)
- (5)
- (59)
- (16)
- (2)
- (5)
- (6)
- (4)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ MEM α, nucleosides, no ascorbic acid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.) 1X (MEM) with Glutamine
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Type de produit | MEM Eagle/EBSS |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.4 |
| Avec additifs | Glutamine,Earle's Balanced Salt Solution (EBSS) |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ Eagle's Minimum Essential Medium (MEM)
Used for cultivation of a wide variety of cells grown in monolayers, such as fibroblasts when supplemented with serum
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - Alpha Modification of Eagle's Medium 1X (AMEM)
Contains Earle's salts, ribonucleosides, deoxyribonucleosides, and L-glutamine.
| Type de produit | Alpha MEM/EBSS |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Quantité | 6 x 500 mL |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Durée de conservation | 36 Months |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
| Méthode de stérilisation | Non-sterile |
| Forme | Powder |
Gibco™ Glasgow's MEM (GMEM)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Glasgow's MEM (GMEM) was originally developed by Ian McPherson and Michael Stoker as a modification of Eagle's Minimal Essential Medium.
Gibco™ MEM α, nucleosides
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
| Taux de sérum | Standard Serum Supplementation |
|---|---|
| Type de produit | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES |
| Concentration | 1 X |
| Gamme de produit | Gibco |
| Méthode de stérilisation | Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
Gibco™ MEM α, nucleosides, powder
Minimum Essential Medium (MEM) α is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR negative cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Taux de sérum | Standard Serum Supplementation |
| Type de produit | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Gamme de produit | Gibco |
| Forme | Powder |
Gibco™ Glasgow's MEM, powder
Originally developed by Ian McPherson and Michael Stoker as modification of Eagle's medium
Gibco™ MEM (Richter's modification), no phenol red
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM, HEPES, no glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ Opti-MEM™ Reduced Serum Medium, powder
Opti-MEM™ Reduced-Serum Medium is an improved Minimal Essential Medium (MEM) that allows for a reduction of Fetal Bovine Serum supplementation by at least 50% with no change to growth rate or morphology.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | Sp2, AE-1, CHO, BHK-21, and HEK |
| Type de produit | Opti-MEM I |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Type de cellules | Primary Fibroblasts |
| Durée de conservation | 30 Months From Date of Manufacture |
| Avec additifs | Glutamine,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 30 months from date of manufacture |
| Gamme de produit | Gibco, Opti-MEM |
| Forme | Powder |
Gibco™ Modified IMEM (Improved Minimum Essential Medium), with L-glutamine, without gentamicin sulfate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM (Richter's modification), no phenol red, no gentamicin
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ Advanced MEM
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Advanced MEM (Minimum Essential medium) is a widely used basal medium that allows the culture of mammalian cells with reduced Fetal Bovine Serum (FBS) supplementation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Ambient |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Type de produit | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | Low Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Taux de sérum | Reduced Serum |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin |
| Sans additif | No Glutamine,No HEPES |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Gamme de produit | Gibco |
| Méthode de stérilisation | Sterile-filtered |