Digital Thermometers
Digital thermometers leverage platinum resistance temperature, thermocouple, or thermistor technology to detect changes in temperature and convert them into electronic signals. These signals are then processed by a microcontroller, which displays the temperature reading on an easy-to-read digital screen.
Probe-and-sensor technology provides highly accurate digital readout results, with a precision of up to 0.1°C. Available in different sizes, temperature range capacities, and accuracy levels, they are ideal for use in scientific, and industrial applications where rapid, precise, and convenient temperature measurement is critical.
- (1)
- (1)
- (15)
- (14)
- (1)
- (121)
- (57)
- (2)
- (70)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (25)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (84)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Traceable™ Precision Sentry™ Digital Thermometer
This Traceable™ Precision Sentry™ Digital Thermometer constantly monitors and displays current, minimum, and maximum temperatures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | Plastic |
| Max. Temperature (Metric) | 60°C |
| Battery Type | 3 V CR2032 |
| Includes | Probe, Wall Mount, Magnet Mount, Hook and Loop Mounting Strips, Wire Mount (for probe), Flip-Out Benchtop Stand, CR2032 Battery, and NIST-Traceable Certificate (with data) |
| Accuracy | ±0.5°C (-20°C to +60°C), ±1°C otherwise |
| Display Dimensions | 1/2 in. |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 140°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +140°F |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +60°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50.0°C |
| Calibrated | Yes |
| Data Storage | None |
| Display | LCD |
| Resolution | 0.1° |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem and 0.25 in. LCD Screen
Traceable™ Digital Thermometer used to measure temperature of gases, food, and semisolids.
| Product Type | Digital Thermometer |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem, 0.25 in. LCD Screen, and Protective Guard
Easy-to-read handheld Traceable™ Digital Thermometer.
| Product Type | Digital Thermometer |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Resolution | 0.1°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Kangaroo™ Thermometer
Ideal carry-around portable thermometer fits in shirt pocket
| Length (Metric) Probe | 14.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 0.56 in. |
| Length (Metric) Cable | 304.8 cm |
| For Use With (Equipment) | Freezer, incubator, water bath |
| Diameter (English) Probe | 0.14 in. |
| Depth (Metric) | 1.4 cm |
| Length (English) Cable | 120 in. |
| Length (English) Probe | 5.75 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Traceable™ Total-Range Thermometer
Technologically advanced, pocket-size thermometer with water-resistant case
Fisherbrand™ Traceable™ Digital-Bottle™ Refrigerator Thermometers
Innovative Digital-Bottle Refrigerator/Freezer Thermometers with MINIMUM/MAXIMUM readings
| Length (Metric) | 117 mm |
|---|---|
| Length (English) | 4.63 in. |
| Material | ABS Plastic |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Includes | Stainless Steel probe, ABS Plastic holder, double back tape and Velcro™ and replaceable Silver Oxide battery |
| For Use With (Equipment) | Freezer, refrigerator, incubator and environmental chamber |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Weight (English) | 3.66 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 102.05 g |
| Resolution | 0.1°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Dial Thermometer
Easy to read digital dial and mercury free. Traceable™ Digital Dial Thermometers are ideal for cuvets, soil, incubators and test tubes. Wide temperature span combines the ranges of more than 90 different mercury thermometers.
| Diameter (Metric) Probe | 4.83 mm |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | Plastic |
| Length (English) Probe | 4.8 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 300°C |
| For Use With (Application) | Soil, cuvettes, test tubes, food products, incubators, biomedical reagents and petroleum Hydrocarbons |
| Battery Type | Silver Oxide |
| Length (Metric) Probe | 12 cm |
| Includes | Protective Case, Silver Oxide Battery |
| Product Type | Thermometer |
| Diameter (English) Probe | 0.19 in. |
| Max. Temperature (English) | 572°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +572°F |
| Weight (English) | 1 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +300°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 31 g |
| Resolution | 0.1° |
Fisherbrand™ Traceable™ Pocket-Size K Thermometer
Shockproof, Traceable™ Pocket-Size K Thermometer is ideal for lab, plant, and field use.
| Height (Metric) | 2.2 cm |
|---|---|
| Width (English) | 2.75 in. |
| Length (Metric) Cable | 121.92 cm |
| Length (Metric) | 108 mm |
| Length (English) | 4.25 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | ABS Plastic |
| Max. Temperature (Metric) | 750°C |
| For Use With (Application) | Lab, plant and field use |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Battery Type | 9 V |
| Includes | Type-K probe with beaded sensor, 4 ft. cable, Leatherette case and 9 V battery |
| Dimensions (L x W x H) | 4.25 x 2.75 x 0.87 in. (10.8 x 7 x 2.2 cm) |
| Max. Temperature (English) | 1382°F |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Probe Type | Type K Thermocouple |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 113 g |
| Resolution | 1°C |
| Height (English) | 0.87 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Thermometer
High-precision, durable thermometer with platinum RTD probe, and linear fuzzy logic chip for wide temperature-range operation
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Freezer Thermometer
Accurately monitors temperatures in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators
Fisherbrand™ Traceable™ 2-Second Temp Food Thermometer
Fisherbrand Traceable™ 2-Second Temp Food Thermometer is NSF Certified for food and has a safe, anti-microbial surface.
| Width (English) | 0.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12 cm |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Plastic |
| Subdivision | 0.1° |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Battery Type | AAA |
| Includes | Traceable Certificate, Battery |
| Calibration Points | 40°F and 140°F |
| Accuracy | ±0.9°F from -4°F to +482°F |
| Battery Life | Approx. 4000 hr. |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 482°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to +482°F |
| Weight (English) | 2.375 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, NIST, NSF Certified |
| Probe Type | Stainless Steel |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
Fisherbrand™ Traceable™ Dual-Channel Thermometer with Offsets
Traceable™ Dual-Channel Thermometer with Offsets with 0.62 in. high (16 mm) easy-to-read digital display.
Fisherbrand™ Traceable™ Dual-Channel Thermometer
Traceable™ Dual-Channel Thermometer digital display shows temperatures in °C or °F.
Fisherbrand™ Digital Thermometers with Stainless-Steel Stem, 0.375 in. LCD Screen and Protective Guard
Easy-to-read handheld digital thermometers
| Length (Metric) Probe | 12 cm |
|---|---|
| Product Type | Digital Thermometer |
| Weight (English) | 1.12 oz. |
| Material | Plastic |
| Length (English) Probe | 4.75 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Measuring temperature in soil, cuvettes, test tubes, food products, incubators and petroleum Hydrocarbons |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 31.7 g |