Digital Thermometers
Digital thermometers leverage platinum resistance temperature, thermocouple, or thermistor technology to detect changes in temperature and convert them into electronic signals. These signals are then processed by a microcontroller, which displays the temperature reading on an easy-to-read digital screen.
Probe-and-sensor technology provides highly accurate digital readout results, with a precision of up to 0.1°C. Available in different sizes, temperature range capacities, and accuracy levels, they are ideal for use in scientific, and industrial applications where rapid, precise, and convenient temperature measurement is critical.
- (1)
- (1)
- (15)
- (14)
- (1)
- (121)
- (57)
- (2)
- (70)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (7)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (25)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (37)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (84)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Traceable™ Hi-Accuracy Thermometer
Traceable™ Hi-Accuracy Thermometer provides the exact readings required for critical requirements, quality control checks, and routine measurements.
| Width (English) | 2.75 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 152.4 cm |
| Length (Metric) | 226 mm |
| Length (English) | 9 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| For Use With (Application) | Measuring temperatures in water baths, cuvets, gas systems, reagents, incubators, pharmaceuticals, petroleum products, foods, wastewater |
| Width (Metric) | 6.98 cm |
| Accuracy | ±0.3°C |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Length (English) Cable | 60 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Weight (Metric) | 141.7 g |
| Height (English) | 4.25 in. |
| Height (Metric) | 10.79 cm |
| Diameter (Metric) Probe | 3.05 mm |
| Length (English) Probe | 6.25 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| Battery Type | AA |
| Length (Metric) Probe | 15.24 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 9 x 2.75 x 4.25 in. (22.86 x 6.98 x 10.79 cm) |
| Product Type | Traceable Thermometer |
| Diameter (English) Probe | 0.12 in. |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 5 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Display | LED |
| Resolution | 0.01°C |
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Freezer Thermometer
Accurately monitors temperatures in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators
Fisherbrand™ Traceable™ Wide-Range Thermometer
Traceable™ Wide-Range Thermometer is Certified Traceable for ISO 9000 and other requirements.
Fisherbrand™ Traceable™ Extra-Extra Long Probe Waterproof Thermometer
Ideal for large beakers/flasks, vats, pails and drums
Fisherbrand™ Traceable™ Double Thermometer with Computer Output
Jumbo 1.37 in. H (3.5 cm) LCD displays temperature of both probes simultaneously, or the temperature of one probe and the difference between probes. Dual readings displayed with the temperature of probe 1 in 0.5 in. (1.3 cm) digits stacked over that of probe 2 (or the T1-T2 differential) in 0.25 in. (0.6 cm) digits.
Fisherbrand™ Traceable™ Thermometer with Time/Date, Max/Min Memory
Shows exact time and date when minimum and maximum temperature occurred
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Width (English) | 3.5 in. |
| Length (Metric) Cable | 182.8 cm |
| Length (Metric) | 89 mm |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | ABS Plastic |
| Max. Temperature (Metric) | 80°C |
| For Use With (Application) | Monitoring solutions, refrigerators, room temperature, and incubators. |
| Width (Metric) | 8.9 cm |
| Includes | Flip open stand for benchtop use, wall mounting slot, Velcro™ to attach to any surface, AAA Alkaline battery, high impact ABS Plastic case |
| Accuracy | ±1.5°C |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to +176°F |
| Length (English) Cable | 72 in. |
| Weight (English) | 3.5 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +80°C |
| Min. Temperature (Metric) | -40°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 90 g |
| Resolution | 0.5°C |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ Expanded-Range Thermometer
Pocket-size thermometer with fast response times and one-switch operation. Two models of the Traceable™ Expanded-Range Thermometer are available in either °C or °F.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) Cable | 121.92 cm |
| Length (English) | 5 in. |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Lab, plant and field use |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Battery Type | 9 V |
| Includes | 9 V Battery, 4 m Cable, Two fast-response Type-K beaded sensors for measurements up to 250°C (482°F) continuous and 300°C (572°F) short term (for replacement, order 15-077-45) |
| Accuracy | ±1°C |
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 3 x 1 in. (12.7 x 7.6 x 2.5 cm) |
| Product Type | Thermometer |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Probe Type | Type K Thermocouple |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 113 g |
| Resolution | 1°C |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometers with Short Sensors
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometers are ideal for monitoring liquids, air/gas or semisolids.
| Accuracy | ±1°C |
|---|---|
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Digital Thermometers with Stainless-Steel Stem, 0.375 in. LCD Screen and Protective Guard
Easy-to-read handheld digital thermometers
| Length (Metric) Probe | 12 cm |
|---|---|
| Product Type | Digital Thermometer |
| Weight (English) | 1.12 oz. |
| Material | Plastic |
| Length (English) Probe | 4.75 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Measuring temperature in soil, cuvettes, test tubes, food products, incubators and petroleum Hydrocarbons |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 31.7 g |
Fisherbrand™ Digital Thermometers with Stainless-Steel Stem and 0.375 in. LCD Screen
Easy-to-read handheld digital thermometers
| Length (Metric) | 165 mm |
|---|---|
| Length (English) | 6.5 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Length (English) Probe | 5.25 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 150°C |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Length (Metric) Probe | 13.3 cm |
| Product Type | Digital Thermometer |
| Diameter (English) Probe | 0.15 in. |
| Max. Temperature (English) | 302°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +302°F |
| Weight (English) | 1 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +150°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Resolution | 0.1°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem and 0.25 in. LCD Screen
Traceable™ Digital Thermometer used to measure temperature of gases, food, and semisolids.
| Product Type | Digital Thermometer |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | Stainless Steel |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
Fisherbrand™ Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter
Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter with min/max memories and high/low alarms, plus integrated datalogger.