Digital Thermometers
Digital thermometers leverage platinum resistance temperature, thermocouple, or thermistor technology to detect changes in temperature and convert them into electronic signals. These signals are then processed by a microcontroller, which displays the temperature reading on an easy-to-read digital screen.
Probe-and-sensor technology provides highly accurate digital readout results, with a precision of up to 0.1°C. Available in different sizes, temperature range capacities, and accuracy levels, they are ideal for use in scientific, and industrial applications where rapid, precise, and convenient temperature measurement is critical.
- (1)
- (1)
- (15)
- (11)
- (1)
- (3)
- (111)
- (10)
- (9)
- (19)
- (1)
- (1)
- (25)
- (45)
- (48)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (5)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (8)
- (2)
- (75)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem and 0.25 in. LCD Screen
Traceable™ Digital Thermometer used to measure temperature of gases, food, and semisolids.
| Température (impériale) minimale | -58°F |
|---|---|
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | Stainless Steel |
| Affichage | Digital LCD |
| Température min (métrique) | -50°C |
| Étalonné | Yes |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital-Bottle™ Refrigerator Thermometers
Innovative Digital-Bottle Refrigerator/Freezer Thermometers with MINIMUM/MAXIMUM readings
| Longueur (métrique) | 117 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
| À utiliser avec (équipement) | Freezer, refrigerator, incubator and environmental chamber |
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | ABS Plastic |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Résolution | 0.1°C |
| Longueur (impériale) | 4.63 in. |
| Affichage | Digital |
| Poids (impériale) | 3.66 oz. |
| Comprend | Stainless Steel probe, ABS Plastic holder, double back tape and Velcro™ and replaceable Silver Oxide battery |
| Étalonné | Yes |
| Poids (métrique) | 102.05 g |
| Longueur (métrique) du câble | 304.8 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) du câble | 120 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Freezer, incubator, water bath |
| Affichage | Digital LCD |
| Profondeur (impériale) | 0.56 in. |
| Diamètre (impériale) de sonde | 0.14 in. |
| Étalonné | Yes |
| Profondeur (métrique) | 1.4 cm |
| Longueur (métrique) de sonde | 14.6 cm |
| Longueur (impériale) de la sonde | 5.75 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ Total-Range Thermometer
Technologically advanced, pocket-size thermometer with water-resistant case
Fisherbrand™ Traceable™ Precision Sentry™ Digital Thermometer
This Traceable™ Precision Sentry™ Digital Thermometer constantly monitors and displays current, minimum, and maximum temperatures.
| Précision | ±0.5°C (-20°C to +60°C), ±1°C otherwise |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 140°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | Plastic |
| Jetable | Single-use |
| Température max. (métrique) | 60°C |
| Résolution | 0.1° |
| Type de batterie | 3 V CR2032 |
| Température (impériale) minimale | -58°F |
| Affichage | LCD |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to +60°C |
| Stockage de données | None |
| Dimensions de l’affichage | 1/2 in. |
| Température min (métrique) | -50.0°C |
| Comprend | Probe, Wall Mount, Magnet Mount, Hook and Loop Mounting Strips, Wire Mount (for probe), Flip-Out Benchtop Stand, CR2032 Battery, and NIST-Traceable Certificate (with data) |
| Étalonné | Yes |
| Plage de températures (impériale) | -58°F to +140°F |
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Thermometer with Stainless-Steel Stem, 0.25 in. LCD Screen, and Protective Guard
Easy-to-read handheld Traceable™ Digital Thermometer.
| Largeur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Température (impériale) minimale | -58°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Affichage | Digital LCD |
| Température min (métrique) | -50°C |
| Étalonné | Yes |
| Résolution | 0.1°C |
Fisherbrand™ Traceable™ Kangaroo™ Thermometer
Ideal carry-around portable thermometer fits in shirt pocket
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Dial Thermometer
Easy to read digital dial and mercury free. Traceable™ Digital Dial Thermometers are ideal for cuvets, soil, incubators and test tubes. Wide temperature span combines the ranges of more than 90 different mercury thermometers.
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 572°F |
| Type de produit | Thermometer |
| Matériau | Plastic |
| Diamètre (métrique) de sonde | 4.83 mm |
| Température max. (métrique) | 300°C |
| Résolution | 0.1° |
| Longueur (métrique) de sonde | 12 cm |
| À utiliser avec (application) | Soil, cuvettes, test tubes, food products, incubators, biomedical reagents and petroleum Hydrocarbons |
| Type de batterie | Silver Oxide |
| Température (impériale) minimale | -58°F |
| Affichage | Digital LCD |
| Poids (impériale) | 1 oz. |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to +300°C |
| Diamètre (impériale) de sonde | 0.19 in. |
| Température min (métrique) | -50°C |
| Comprend | Protective Case, Silver Oxide Battery |
| Étalonné | Yes |
| Plage de températures (impériale) | -58°F to +572°F |
| Poids (métrique) | 31 g |
| Longueur (impériale) de la sonde | 4.8 in. |
Fisherbrand™ Traceable™ Temperature Probe for Micro-Thermistor Thermometer
Replacement probes and adapters optimize the performance of thermometers for accurate, and reliable measurements.
Fisherbrand™ Traceable™ Food HACCP Thermometer
Traceable™ Food HACCP Thermometer combines non-contact, non-invasive, no-touch, infrared thermometer and a piercing stainless-steel probe thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ 2-Second Temp Food Thermometer
Fisherbrand Traceable™ 2-Second Temp Food Thermometer is NSF Certified for food and has a safe, anti-microbial surface.
| Longueur (métrique) | 12 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 17025, NIST, NSF Certified |
| Précision | ±0.9°F from -4°F to +482°F |
| Type de sonde | Stainless Steel |
| Température max. (impériale) | 482°F |
| Type de produit | Digital Thermometer |
| Matériau | Plastic |
| Points d’étalonnage | 40°F and 140°F |
| Incrément | 0.1° |
| Type de batterie | AAA |
| Autonomie des piles | Approx. 4000 hr. |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Température (impériale) minimale | -40°F |
| Affichage | Digital |
| Poids (impériale) | 2.375 oz. |
| Comprend | Traceable Certificate, Battery |
| Étalonné | Yes |
| Largeur (impériale) | 0.75 in. |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +482°F |
Fisherbrand™ Traceable™ Dual-Channel Thermometer with Offsets
Traceable™ Dual-Channel Thermometer with Offsets with 0.62 in. high (16 mm) easy-to-read digital display.
Fisherbrand™ Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter
Traceable™ Memory-Card Humidity/Temperature/Dew Point Meter with min/max memories and high/low alarms, plus integrated datalogger.
Fisherbrand™ Traceable™ Pocket Hygrometer/Dew Point/Thermometer
Traceable™ Pocket Hygrometer/Dew Point/Thermometer with dual display shows relative humidity with either dew point or temperature.
Fisherbrand™ Traceable™ Thermometer with Recorder Output
Traceable™ Thermometer with Recorder Output ideal for monitoring chambers, cleanrooms, food processing, laboratories, and all temperature-sensitive manufacturing operations.