Reverse Transcription Products
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid H Minus First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity as well as RNase H activity.
| Concentration | 200 U/μL |
|---|
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid Reverse Transcriptase (RT) is a recombinant M-MuLV RT. It differs from the M-MuLV RT by its structure and catalytic properties.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
The Thermo Scientific Maxima H Minus Double-Stranded cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of double-stranded cDNA from total RNA or mRNA.
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
|---|---|
| Reaction Format | Separate Components |
| Final Product Type | Double Stranded cDNA |
| Product Type | cDNA Synthesis Kit |
| Sample Type | RNA |
| For Use With (Application) | Cloning |
| Product Line | Maxima |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit
The Invitrogen SuperScript IV Single Cell/Low Input cDNA PreAmp Kit is designed for efficient cDNA synthesis and amplification directly from intact single cells (1–1,000) or low amounts of total RNA (2 pg–10 ng).
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Platinum SuperFi U DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription, Preamplification |
| Starting Material | Cells or RNA |
| For Use With (Application) | Next-Generation Sequencing (NGS),Real Time PCR (qPCR) |
Applied Biosystems™ High-Capacity cDNA Reverse Transcription Kit
The High Capacity cDNA Reverse Transcription Kit, available with or without RNase Inhibitor, contains all components necessary for the quantitative conversion of up to 2 μg of total RNA into single-stranded cDNA in a single 20 μL reaction.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | MultiScribe |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 120 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 50 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ III One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq High Fidelity DNA Polymerase
The SuperScript III One-Step RT-PCR System with Platinum Taq High Fidelity is designed for convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by one-step RT-PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | PCR Amplified cDNA |
| PCR Method | 1-step RT-PCR |
| Detection Method | Gel Electrophoresis |
| Polymerase | Platinum Taq High Fidelity |
| Format | One-Step RT-PCR System |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | 1-Step RT-PCR |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ One-Step RT-PCR System with Platinum™ Taq DNA Polymerase
SuperScript One-Step RT-PCR System with Platinum Taq DNA Polymerase is designed for the convenient end-point detection and analysis of RNA molecules by RT-PCR.
Invitrogen™ SuperScript™ IV VILO™ Master Mix
SuperScript IV VILO (SSIV VILO) Master Mix, available with or without ezDNase, is a reaction master mix designed for fast, sensitive, and reproducible cDNA synthesis in RT-qPCR applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ Double-Stranded cDNA Synthesis Kit
Maximize the yield of full-length cDNA, as well as that of overall cDNA synthesis
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Format | Kit |
| Reverse Transcriptase | SuperScript™ II |
| Final Product Type | cDNA (Double-Stranded) |
| Product Type | cDNA Synthesis Kit |
| Sample Type | RNA |
| Labeling Method | Direct Labeling |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| For Use With (Application) | Microarray Analysis |
| Product Line | SuperScript |