Chromatography Autosampler Vial Inserts
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (54)
- (11)
- (53)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (26)
- (1)
- (10)
- (10)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 8 mm Autosampler Inserts
Clear glass or polypropylene inserts for 8mm HPLC and GC autosampler vials are available in a variety of configurations with usable volumes from 125μL to 200μL.
| Color | Clear |
|---|
Thermo Scientific™ Inserts for 4 mL HPLC and GC Vials
Use Clear Glass Inserts with 4 mL HPLC and GC Vials
| Color | Clear |
|---|---|
| Quantity | 100 |
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts clear vial 0.35ml
Thermo Scientific™ National Microvolume Inserts are available in pulled point or precision point design to suit various application needs.
DWK Life Sciences Wheaton™ Limited-Volume Insert for Standard-Opening Vials
The original design used in most autosamplers
DWK Life Sciences MicroLiter Glass Limited Volume Inserts for 9 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) Insert | 350 μL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | MicroLiter |
| Base Style | Conical with Pulled Point |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use SureSTART (Level 3) silanized Glass Inserts for small sample volumes with very polar analytes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 2 mL Vials |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Color | Clear |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| For Use With (Application) | Micro Sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
DWK Life Sciences MicroLiter Polypropylene Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
DWK Life Sciences MicroLiter Glass Limited Volume Inserts for 11 mm Autosampler Vials, Untreated
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| For Use With (Equipment) | 11 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter Limited Volume Inserts for 9mm and 11mm Autosampler Vials, Silanized
MicroLiter limited volume inserts are made from Type 1 borosilicate glass or polypropylene and meet strict tolerances. Conical inserts, inserts with plastic springs, and flat bottom inserts are available to assist in consistent sampling of low-volume samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for 2 mL Standard Opening Vial
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
| Base Style | Conical |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified glass inserts Large Opening Vials
Micro volume vial inserts, when used in conjunction with autosampler vials, allow for maximum sample recovery and easier sample removal.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 1.5 mL Large Opening Vials
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials.
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Insert for 2 mL Standard Opening Vial
Allow the use of smaller sample volumes with standard autosampler vials
| Diameter (Metric) Outer | 5 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Material | Glass |
MilliporeSigma™ Supelco™ Inserts for 2 mL Large Opening Vials
Insert fits 12 x 32 mm vials with large opening (6 mm)
| For Use With (Equipment) | 12 x 32 mm Vials with Large Opening (6 mm) |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Glass Inserts (Level 3) for 2 mL HPLC and GC Vials
Use SureSTART (Level 3) GOLD-Grade Glass Inserts for small sample volumes with analytes that strongly adsorb on glass or are pH sensitive
| Product Type | GOLD-Grade Glass Insert |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |