DMEM Cell Culture Media
- (4)
- (101)
- (15)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (2)
- (2)
- (2)
- (46)
- (1)
- (57)
- (6)
- (49)
- (2)
- (53)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (16)
- (3)
- (1)
- (2)
- (37)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (14)
- (68)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (20)
- (45)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Advanced DMEM
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Advanced DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium that allows the culture of mammalian cells with reduced Fetal Bovine Serum (FBS) supplementation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | MDBK, HepG2, COS-7, A549, MDCK, WI-38, and Vero |
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | High Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Taux de sérum | Reduced Serum |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin |
| Sans additif | No Glutamine,No HEPES |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Gamme de produit | Gibco |
| Méthode de stérilisation | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, powder, high glucose, pyruvate
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Forme | Powder |
| Taux de sérum | Standard Serum Supplementation |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Type de cellules | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Durée de conservation | 36 Months From Date of Manufacture |
| Gamme de produit | Gibco |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine, no calcium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Quantité | 6 x 500 mL |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Sterile IVD classical media. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal that ensures improved stability over the original formulation.
Corning™ DMEM With L-Glutamine and 4.5g/L Glucose; Without Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ glutagro™ DMEM Medium
Provides improved stability over the L-glutamine media supplement. Corning™ glutagro™ DMEM Medium is augmented with 4.5g/L glucose and sodium pyruvate.
Cytiva HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM high glucose media. HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder is manufactured using ISO 9001 processes.
Cytiva HyClone™ DMEM/HIGH Powdered Media
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM high glucose media. HyClone™ DMEM/HIGH Powdered Media is manufactured using ISO 9001 processes.
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM/High glucose with L-glutamine, without Sodium Pyruvate |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Durée de conservation | 36 Months |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
| Méthode de stérilisation | Non-sterile |
| Forme | Powder |
Cytiva DMEM, Powder with Low Glucose
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM glucose media. HyClone™ DMEM, Powder with Low Glucose is manufactured using ISO 9001 processes.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Durée de conservation | 36 Months |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red,Sodium Bicarbonate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
| Méthode de stérilisation | Non-sterile |
| Forme | Powder |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium (DMEM), manufactured using ISO 9001:2000-certified processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM/Low glucose with L-glutamine, sodium pyruvate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Avec additifs | Glucose,Glutamine,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |