DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Gibco™ CTS™ KnockOut™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CTS KnockOut D-MEM is a basal medium optimized for the growth of undifferentiated human embryonic (hESCs) and induced pluripotent stem cells (hiPSCs).
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ Dulbecco's Modified Eagle Medium with Low Glucose: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.
| Description | Low Glucose |
|---|---|
| Type de produit | Modified Eagle Medium |
| Forme | Powder |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Corning™ DMEM With 4.5g/L glucose and sodium pyruvate without L-glutamine
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Sans additif | No Glutamine |
| Avec additifs | Glucose,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ glutagro™ DMEM Medium
Provides improved stability over the L-glutamine media supplement. Corning™ glutagro™ DMEM Medium is augmented with 4.5g/L glucose and sodium pyruvate.
Corning™ DMEM With L-Glutamine and 4.5g/L Glucose; Without Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Quantité | 6 x 500 mL |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM/F12 With L-Glutamine, Without HEPES
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate, and L-Glutamine
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES |
| Concentration | 1 X |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Conditions d’expédition | Ambient |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Forme | Liquid |