Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (16)
- (16)
- (17)
- (3)
- (16)
- (12)
- (12)
- (2)
- (7)
- (10)
- (2)
- (7)
- (5)
- (3)
- (29)
- (1)
- (3)
- (5)
- (5)
- (4)
- (23)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (21)
- (7)
- (27)
- (9)
- (3)
- (5)
- (29)
- (29)
- (10)
- (3)
- (4)
- (22)
- (10)
- (9)
- (9)
- (28)
- (7)
- (10)
- (3)
- (17)
- (15)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Format | Ropack Bucket |
| Lignée cellulaire | ExpiCHO-S |
| Type de produit | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Durée de conservation | 24 months |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Gamme de produit | ExpiCHO |
| Forme | Powder (AGT) |
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Durée de conservation | 18 months |
| Gamme de produit | Dynamis |
| Forme | Liquid |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Lignée cellulaire | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Type de produit | Perfusion CHO Medium |
| Stérilité | Non-sterile |
| Qualité de fabrication | cGMP |
| Sans additif | No Glutamine |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Durée de conservation | 18 months |
| Avec additifs | Glucose |
| Contenu et stockage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| Forme | Dry Powder |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room temperature |
|---|---|
| Caractéristiques vertes | Sustainable packaging |
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Forme | Liquid |
Corning™ PF Media
Optimized for the cultivation of derivatives of the parental Chinese Hamster Ovary cell line, specifically CHO K-1
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Environnement de la culture | CO2 |
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | CD OptiCHO AGT Medium |
| Avec additifs | High Glucose,Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Forme | Powder (AGT) |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Medium does not support wild type DG44 cells |
| Grade de qualité ou de pureté | Certified |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Taux d’endotoxine | Low |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red |
| Sels inorganiques | Magnesium, Sodium Phosphate |
| Gamme de produit | AGT, Gibco |
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Environnement de la culture | CO2 |
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | CD CHO Medium |
| Rapport de concentration | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Contenu et stockage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Forme | Liquid |
| Taux de sérum | Serum-free |
| Format | Universal Bag |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Taux d’endotoxine | Low |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Type de cellules | Ovarian Cells |
| Gamme de produit | Gibco |
Cytiva™ HyClone™ ActiSM™ Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
Cytiva HyClone™ HyCell™ CHO Medium, Liquid
Metabolically designed for high cell yield and recombinant protein production
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Sans additif | No Glutamine,No Insulin |
| Durée de conservation | 36 months |
| Avec additifs | Poloxamer 188 |
| Contenu et stockage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
| Forme | Powder |
Gibco™ ExpiCHO™ Expression Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A GMP-manufactured, chemically-defined, serum-free, protein-free, animal origin–free medium specifically designed for high-density growth and transfection of suspension-adapted Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Taux de sérum | Serum-free |
| Lignée cellulaire | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Type de produit | CHO Expression Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Sans additif | No Phenol Red |
| Avec additifs | GlutaMAX |
| Contenu et stockage | Storage conditions: in the dark at 2-8°C Shipping conditions: ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Gamme de produit | ExpiCHO |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room temperature |
|---|---|
| Caractéristiques vertes | Sustainable packaging |
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Forme | Powder (AGT) |