Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Concept écologique | Sustainable packaging |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Conditions d’expédition | Room temperature |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Concept écologique | Sustainable packaging |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Conditions d’expédition | Room temperature |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Forme | Powder (AGT) |
Cytiva HyClone™ PF-CHO™ LS and PF-CHO MPS Media
Support growth of multiple CHO cell clones and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ PF CHO™ LS and PF CHO MPS Media is a protein-free media developed through Metabolic Pathway Design.
| Certifications/Conformité | cGMP |
|---|
Cytiva HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid
Support growth of CHO cell culture. HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid is a serum-free, chemically defined media.
| Certifications/Conformité | cGMP |
|---|---|
| Description | CDM4CHO media |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ ActiSM Powdered Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Sans additif | No Glutamine |
| Durée de conservation | 18 months |
| Avec additifs | Poloxamer 188 |
| Contenu et stockage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
| Forme | Powder |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Cell Culture Media |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Protein Production |
| Gamme de produits | HyClone ActiPro |
| Système d’expression | Mammalian |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Sans additif | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Type de cellule | CHO |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Avec additifs | Poloxamer 188 |
| Forme | Liquid |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Concept écologique | Sustainable packaging |
|---|---|
| Lignée cellulaire | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Type de produit | CHO Media |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Gamme de produits | Next Gen CHO Media |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Serum Level | Serum-free |
| Forme | Powder (AGT) |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | AGT, Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-free |
| Forme | Powder (AGT) |
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Certifications/Conformité | cGMP |
|---|---|
| Description | SFM4CHO media |
Cytiva HyClone™ ActiCHO™ SM Powdered Media
Hydrolysate-free and animal-derived component-free (ADCF)
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Sans additif | No Glutamine,No Insulin |
| Durée de conservation | 18 months |
| Avec additifs | Poloxamer 188 |
| Contenu et stockage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
| Forme | Powder |