Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (48)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (5)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (1)
- (14)
- (22)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Drawer Organizers
Practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.18 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Ideal for practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Product Type | Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
Heathrow Scientific 3-Compartment Drawer Organizer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keeps supplies easily accessible, ideal for storing and organizing small laboratory supplies.
| Product Type | Clinical Lab Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Height (Metric) Opening | 10.8 cm |
POLTEX AMOS Benchtop Stand, 10 x 18 in. (Bump, 10 x 18 in. Plate INST with Tape)
The Poltex powder coated steel AMOS freestanding plate allows any surface to accept magnet mounted organizational products.
Poltex Benchtop Simple Riser Shelf - 22 x 10 x 6 (in.)
This simple benchtop shelf is made of super durable 1/4 in. thick PETG construction and with rubber bumpons on the base for non-slip placement.
Dynamic Diagnostics Isolation Station
Provides easy access to Personal Protection Equipment (PPE) in one area
| Includes | Hardware |
|---|---|
| Color | White |
| For Use With (Application) | Provides easy access to personal protection equipment in one area |
Poltex™ Autobin for Benchtop Stack System
As part of the Benchtop Storage System, the benchtop storage bin with gravity close door can stack with other products in the line for ideal benchtop organization in the lab.
Poltex Lab Bench Vertical Organizer
Free up valuable lab bench space by going up with this Lab Bench Vertical Organizer!
| Material | PETG |
|---|---|
| Total Positions | 4 Pockets |