Furniture
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Hauteur (impériale) | 84 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Hauteur (métrique) | 213.4 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Hauteur (impériale) | 84 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Hauteur (métrique) | 213.4 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with foot ring and stationary glides.
| Finition | Black |
|---|---|
| Avec roulettes | No |
| Avec soutien lombaire | Yes |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 24.75 to 34.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 24.75 to 34.5 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Avec inclinaison | No |
| Avec dossier | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | High Bench Height |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 35 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Comprend | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Stool Chrome Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable polyurethane serpent stool with stationary glides.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 26 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 19 to 26.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 19 to 26.5 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Black Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Avec dossier | Yes |
|---|---|
| Finition | Black |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Avec soutien lombaire | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 35 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Hauteur de siège | 20.5 to 28 in. |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 20.5 to 28 in. |
| Comprend | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Stool with Stationary Glides
Adjustable chrome serpent stool with stationary glides.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Chrome |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Chrome Cast Aluminum |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Desk Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 25 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 17 to 22 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 17 to 22 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Cast Aluminum |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Casters
Adjustable desk height serpent stool with casters.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | Desk Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 26 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 16.5 to 21.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 16.5 to 21.5 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome ESD tractor sit-stand stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Foot Ring and Casters
Adjustable polyurethane serpent stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 28 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 19 to 26.25 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 19 to 26.25 in. |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Desk Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Casters
Adjustable chrome serpent stool with chrome casters.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Chrome |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Chrome Cast Aluminum |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Chrome Casters |
| Type de siège | Desk Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 26 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 17.5 to 22.5 in. |
| Réglable | Yes |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Cast Aluminum |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Adjustable Arms, Chrome Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with adjustable arms, chrome foot ring, and non-brake casters.
| Finition | Black |
|---|---|
| Avec roulettes | Yes |
| Avec soutien lombaire | Yes |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Hauteur de siège | 20.5 to 28 in. |
| Type de bras | 2-Way Adjustable Arms |
| Réglable | Yes |
| Modèle arrière | Standard |
| Réglable (hauteur) | 20.5 to 28 in. |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Avec inclinaison | No |
| Avec dossier | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Type de roue | Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Poids (impériale) | 44 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Comprend | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | Yes |
Fisherbrand™ Medium Bench HeightPolyurethane Serpent Sit-Stand Stool Chrome with Foot Ring and Casters
Adjustable chrome serpent stool with chrome foot ring and chrome casters.
| Avec inclinaison | Yes |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Chrome |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | Yes |
| Avec soutien lombaire | No |
| Matériau | Polyurethane |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Chrome Cast Aluminum |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Type de roue | Chrome Casters |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 34.5 cm |
| Poids (impériale) | 28 lb. |
| Rembourrage | No |
| Hauteur de siège | 20 to 28 in. |
| Réglable | Yes |
| Comprend | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Cast Aluminum |
| Avec accoudoirs | No |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Vinyl Mini-Stool with Stationary Glides
Adjustable vinyl mini-stool with stationary glides.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Avec dossier | No |
| Finition | Black |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Avec soutien lombaire | No |
| Type de produit | Laboratory Seat |
| Capacité | 300 lb. |
| Type du cadre | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Garantie | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Type de roue | Stationary Glides |
| Type de siège | Medium Bench Height |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Seating |
| Largeur (métrique) | 37 cm |
| Poids (impériale) | 16 lb. |
| Rembourrage | Yes |
| Hauteur de siège | 20.75 to 27.75 in. |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 20.75 to 27.75 in. |
| Largeur (impériale) | 14.5 in. |
| Type de levage | Pneumatic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Avec accoudoirs | No |