Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Chase Support Assembly
The Fisherbrand™ Chase Support Assembly can be used for work surfaces as well as drain lines and piping in the plumbing chase.
| Depth (English) | 7 in. |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Depth (Metric) | 17.8 cm |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
Fisherbrand™ Stainless Steel Apron Frame with Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 10.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Drawer Apron Frames, Standing Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 78.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | 4 in. Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 30.9 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Apron Rails
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | Apron Rails |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Crank Adjustable Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crank Adjustable Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 81.3 to 101.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 32 to 40 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 32 to 40 in. |
Fisherbrand™ Safety Glasses Holder
This Safety Glasses Holder is made of 304 stainless steel. Resists damage from cleaners and other common lab chemicals.
Fisherbrand™ Stainless Steel Heavy Duty Wall Mount Bracket
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 61 cm |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Height (English) | 24 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Drawer Apron Frames, Sitting Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 60 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | 4 in. Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 23.4 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 36 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with ESD Laminate Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 30 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 36 in. |