Controlled Environments Wipes
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (17)
- (153)
- (87)
- (1)
- (2)
- (38)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (167)
- (43)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (56)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (25)
- (116)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (3)
- (12)
- (1)
- (199)
- (4)
- (12)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (49)
- (39)
- (104)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (22)
- (2)
- (21)
- (62)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (45)
- (38)
- (102)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (9)
- (2)
- (24)
- (1)
- (24)
- (53)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Nonwoven Cleanroom Wipes, Made in USA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are highly absorbent and extremely clean (non-shedding). Made in the USA.
| Basis Weight | 68 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Material | Polyester Cellulose |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 to 6 (100 to 1000) Cleanroom Wipe, USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| For Use With (Application) | Laboratory and Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | 288 mL/m2 |
Fisherbrand™ Sterile Pre-Saturated Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Wipe |
| Color | White |
| Saturation Solution | 70% IPA, 30% DI Water |
| Container Type | Bag |
| Certifications/Compliance | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes
Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes are absorbent and extremely clean, designed for ultra-critical environments. They contain laser cut, heat sealed-edges and constructed from double knit 100% no-run polyester.
| Basis Weight | 140 gsm |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 150 Wipes/Bag, 10 Bags/Cs. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 3-8 class 1-10 cleanrooms, Meets USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| For Use With (Application) | Laboratory and Cleanroom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Absorbancy | 310 mL/m2 |
Fisherbrand™ Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose blend and are pre-saturated with 70% IPA/30% DI water. Packaged in convenient containers that allow the user to open, remove a wipe, and close the container with one hand.
Fisherbrand™ Sterile Non-Woven Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile poly-cellulose cleanroom wipes.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polypropylene |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 27.94 cm |
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Contec™ Bemcot™ M-3 and S2 Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean sensitive electrical equipment in cleanroom environments. The Contec™ Bemcot™ M-3 and S2 Wipes are extremely absorbent, soft and low linting. An apertured surface promotes particle removal.
| Length (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Rayon |
| Certifications/Compliance | ISO Class 6 and 8 |
| For Use With (Application) | Designed for use on sensitive electrical equipment, and in compact disk and magnetic tape industries |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Dimensions (L x W) | 10 x 10 in. |
Contec™ Guardrail™ G2 Wipes with PAT
Patented Particle Attraction Technology (PAT) attracts and retains more particles for exceptional cleaning
Contec™ Amplitude™ Zeta™ Cleanroom Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prepare for acid spills. The Contec™ Amplitude™ Zeta™ Specialty Cleanroom Wipes are excellent for use with acid spills or for use as a tray liner. Wipes are lot-numbered for traceability.
| Product Type | Specialty Cleanroom Wipe |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO Class 6-8 |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
Contec™ Polynit Heatseal Wipes
Polynit Heatseal Wipes are made of 100% knitted textured polyester for very low levels of particles and fibers. Polyester wipes are chemically resistant and exceptionally low in particles and fibers.
Contec™ Sontara™ AC™ Aircraft Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tackle tough cleaning agents and applications without falling apart. Contec™ Sontara™ AC™ Aircraft Wipes are engineered to resist snagging on metal parts and corners. This makes them superior to paper or cheesecloth wipes which snag and tear, leaving behind lint or threads.
| Basis Weight | 75.9g/m2 |
|---|---|
| Product Type | Aircraft Cleanroom Wipe |
| Thickness (English) | 19 mil |
| Color | White |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | For dry wiping applications associated with critical manufacturing and maintenance |
| Absorbancy | Intrinsic: 4.86mL/g Extrinsic: 363mL/m2/s |
Micronova™ M-Zone ScreenWipe™
A low linting Sontara™ pre-saturated wipe designed for cleaning touch screens, impregnated with a blend of low ionic detergent and IPA.
Contec™ ReFIBE™ Wipes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ ReFIBE™ Wipes are made from 100% recycled plastic bottles, making them a sustainable single-use option for critical manufacturers in the Life Sciences, Pharmaceutical, Medical Device, and Semi-Conductor industries.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Basis Weight | 124 gsm |
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Color | White |
| Material | Recycled Polyester |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Edges | Laser cut |