Scales
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ VN Series Floor Scale
VN Series Floor Scale for your basic dry weighing needs in industrial and commercial applications coupled with corresponding ramps, mounting accessories and T31P indicator.
| Capacité | 2200 kg, 5000 lb. |
|---|---|
| Précision affichage | 0.5 kg, 1 lb. |
| Comprend | AC Adapter, Rechargeable Battery |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
OHAUS Carbon Steel Defender 5000 Series Floor Scale
Defender 5000 Series Floor Scales meet advanced weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features software for counting, checkweighing, accumulation, display hold, and other modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Stainless Steel Defender 5000 Series Floor Scale
Defender 5000 Series Floor Scales meet advanced weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features software for counting, checkweighing, accumulation, display hold and other modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Carbon Steel Defender 3000 Series Floor Scale
Defender 3000 Floor Platforms meet dry weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that changes color when in check mode. Scale also includes counting and totalization modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Largeur (métrique) | 68 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 18 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 39 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Largeur (métrique) | 78 cm |
| Legal for Trade | Class III |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 10 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 24 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 24 kg |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 50 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x l) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 35 cm |
| Largeur (métrique) | 45 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 11 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 23 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 24 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x l) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Type | Legal For Trade |
| Hauteur (métrique) | 36 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 13 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Dimensions (L x l) | 18 x 18 in. |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |