Scales
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Type de protection | IP69k; IP68 |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Dimensions (L x l) de la plate-forme | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Defender 6000 Extreme Washdown Scale Base
The Defender 6000 Series Extreme Washdown Base is specifically designed for food, chemical and pharmaceutical applications, including production and packaging.
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Catégorie | Bench Scales |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C |
| Structure | Stainless Steel |
| Type d’écran | Digital |
| Légal pour le commerce | Class III |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Type de batterie | Rechargeable |
|---|---|
| Autonomie des piles | 58 Hr. |
| Type de protection | IP65 |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Comprend | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 24 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 24 x 24 in. |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Catégorie | Scale |
|---|---|
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Largeur (impériale) de bac | 7.48 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | NSF, USDA-AMS |
| Exigences électriques | AC Power Adapter, Included |
| Largeur (métrique) de bac | 190 mm |
| Matériau | Stainless Steel (Platform) |
| Dimensions (L x l x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Étalonnage | External Digital Calibration Software |
| Type de batterie | 4 D, Sold Separately |
| Température (impériale) en fonctionnement | 32°F to 104°F |
| Autonomie des piles | Up to 1500 Hours |
| Longueur (métrique) de bac | 245 mm |
| Longueur (impériale) de bac | 9.65 in. |
| Catégorie | Compact Bench Scale |
| Poids (impériale) | 5.5 lb. |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 40°C |
| Temps de stabilisation | ≤ 2 sec. |
| Comprend | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Structure | ABS Housing |
| Profondeur (métrique) | 260 mm |
| Type d’écran | Backlit LCD |
| Poids (métrique) | 2.5 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 12 x 12 in. |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de batterie | 3 C Alkaline |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
| Autonomie des piles | 360 Hr. |
| Interface d’automatisation | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Format | Kilogram, pound |
| Catégorie | SD Compact Bench Scale |
| Matériau | ABS Plastic |
| Temps de stabilisation | <3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 5°C to 40°C |
| Plage de températures (impériale) | 41°F to 104°F |
| Type d’écran | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 12 x 12 in. |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Longueur (métrique) | 21.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 3 in. |
| Interface d’automatisation | 3 Mechanical switch |
| Exigences électriques | 100/120 V 50/60 Hz |
| Matériau | Stainless Steel |
| Dimensions (L x l x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Étalonnage | Digital external span calibration |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Type de batterie | 4 C |
| Longueur (impériale) | 8.5 in. |
| Hauteur (métrique) | 7.7 cm |
| Largeur (métrique) | 18.6 cm |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Catégorie | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Temps de stabilisation | 3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 0°C to 40°C |
| Tension | 100/120 V |
| Largeur (impériale) | 7.3 in. |
| Plage de températures (impériale) | 32°F to 104°F |
| Type d’écran | LCD |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 18 x 18 in. |
| Hauteur (métrique) | 24 cm |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 24 x 31.5 in. |
| Format | Painted Steel Column |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 100 cm |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 18 x 18 in. |
| Matériau | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Longueur (métrique) | 48 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE/CSA |
| Dimensions (L x P) | 12 x 14 in. |
| Matériau | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Type de connexion | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F |
| Hauteur (métrique) | 36 cm |
| Format | Painted Steel Column |
| Catégorie | Legal For Trade |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Comprend | AC Adapter |
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | Class III |
| Poids (métrique) | 13 kg |