Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (18)
- (28)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (17)
- (5)
- (17)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (23)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (6)
- (3)
- (14)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (16)
- (12)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (137)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (22)
- (22)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (35)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Owl™ Leveling Platform
Accommodate most applications with this three-point leveling platform which ensures a flat casting and running surface.
| For Use With (Equipment) | Owl System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams
Block off a portion of the gel tray and allow shorter gels or gradient gels to be cast and run with the high-quality aluminum Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams.
| Type | Gel Casting Dam |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Owl System |
| Product Line | Owl |
Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System: Clamps
For use with FB-VE10-1 vertical electrophoresis systems
Fisherbrand™ Gaskets for Horizontal Midigel Systems
Replacement for 16L x 13cmW ultraviolet transparent gel tray
Fisherbrand™ Ultraviolet Transparent Gel Tray for Horizontal Midigel Systems
Electrophoresis system replacement part for Horizontal Midigel Systems
| Length (Metric) Footprint | 25 cm |
|---|---|
| Length (English) Footprint | 9.84 in. |
| Width (English) Footprint | 5.11 in. |
| Width (Metric) Gel | 20 cm |
| Length (English) Gel | 7.8 in. |
| Width (Metric) | 0.1 cm |
| Length (Metric) Gel | 20 cm |
| Height (Metric) Footprint | 23 cm |
| Type | Spacer Set |
| For Use With (Equipment) | Owl P10DS Dual Gel System |
| Height (English) Footprint | 9.05 in. |
| Width (English) Gel | 7.8 in. |
| Width (Metric) Footprint | 13 cm |
| Gel Dimensions | 20 x 20 cm |
| Width (Metric) Teeth | 11.3 mm |
|---|---|
| Type | Standard Comb |
| Teeth Count | 5 |
| For Use With (Equipment) | Owl™ EasyCast™ B1A mini Gel and A2-OK multi Gel Electrophoresis System |
Fisherbrand™ Amber Viewing Glasses
Blocks the blue 470 nm wavelength from LED transilluminators to allow clear viewing of fluorescing DNA bands
Fisherbrand™ Preparative Marker for Horizontal Midigel Systems
Preparative Marker for Horizontal Midigel Systems
Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System Standard Comb
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty, one-piece combs, for use with Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems.
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand™ A2 and A5 Large Gel Electrophoresis Systems |
|---|
Fisherbrand™ Comb for use with FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System
For use with Fisherbrand™ FB-VE10-1 Vertical Electrophoresis System.
| Type | Comb |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Owl P8 Series Electrophoresis System |
| Gel Dimensions | 10 x 10 cm |
