Gas Detection Tubes
Graduated glass tube designed to indicate presence of specific gas; filled with color-indicating chemical reagent; length of color change is proportional to gas concentration; used with hand pump to draw sample into tube.
Components Measured
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (8)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (2)
For Use With (Equipment)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Type
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
139
results
Dräger™ Short-Term Detector Tubes - Nickel Tetracarbonyl
Glass detector tubes are filled with an inert reagent carrier material impregnated with an indicating reagent
| Quantity | 10/Box |
|---|
Nextteq™ Gastec™ Detector Tubes: Nitrogen Dioxide
Each tube contains a reagent that reacts with a specific gas/vapor, yielding a stain that is measured against calibrations printed on the tube.
| Response Time | 3 min. |
|---|---|
| Quantity | 10 |
| Components Measured | Sulfur Dioxide |
|---|---|
| Quantity | 10 |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
|---|---|
| Quantity | 10 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Components Measured | Benzene |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Quantity | 10 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
Nextteq™ Gastec™ Detector Tubes: Formaldehyde
Each tube contains a reagent that reacts with a specific gas/vapor, yielding a stain that is measured against calibrations printed on the tube.
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
|---|---|
| Quantity | 10 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
Sensidyne™ Detector Tubes: Ammonia
Safely allow users to perform field screening and tests for the presence of hazardous and toxic gases, and vapors.
| Components Measured | Ammonia |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Quantity | 10 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| No. of Strokes | 1 |