Label Tapes
- (1)
- (6)
- (2)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (6)
- (8)
- (14)
- (6)
- (6)
- (2)
- (7)
- (4)
- (6)
- (13)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (52)
- (9)
- (10)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (39)
- (2)
- (40)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (9)
- (10)
- (19)
- (1)
- (113)
- (1)
- (2)
- (100)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (19)
- (1)
- (2)
- (9)
- (59)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (47)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Temperature Range (English) | -10° to 250°F |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23° to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
| Width (Metric) | 13 mm |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Color-Coded Autoclavable Identification Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Instrument marking tape for easy identification and color coding items. Even sticks to PTFE.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.37 in. |
| Length (Metric) | 4.8 m |
| Length (English) | 16 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Resist Water, Oil and Acids |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape 0.5 in x 14 yds, 13mm x 13m; Red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Write-On Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sticks to glass, plastic, paper and wood.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 1 in. I.D. |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to +250°F |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Brady™ i5300 Glossy White Component and Barcode Labels
Permanent polyester (B-423) is ideal for electronic PCB and component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-423) |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to 230°F |
| Coating | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |
Brady™ i5300 White Polyester Labels with Permanent Adhesive
Thermal transfer printable, permanent polyester (B-422) labels are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-422) |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Coating | None |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |
Brady All Weather Permanent Adhesive Vinyl Labels for B30 Printers
Print multilingual headers or customize wording beyond DANGER, WARNING or CAUTION on these low-shrink vinyl, ultra-aggressive adhesive labels with color headers.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Cartridge (Label) |
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 10.16 cm |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ B30 Series Tedlar Label Material
For cable and wire bundle applications and label applications requiring self-extinguishing properties
Brady™ B30 Series Pre-Printed Sign Header Labels
Permanent acrylic adhesive for application in cold temperatures
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
| Description | Durable; Low Shrink; Conforms well to irregular and curved surfaces; Can Be Applied at Cold Temperature |
| Width (English) | 6.25 in. |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Color | White,Red |
| Languages | Spanish |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Safety and Maintenance ID Indoor or Outdoor Use |
| Sterility | Non-sterile |
| Size (English) | 6.25 x 4 in. (W x H) |
| Format | Cartridge |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS Compliant |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Height (English) | 4 in. |