Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (3)
- (1)
- (270)
- (2)
- (1)
- (1)
- (142)
- (1)
- (159)
- (215)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (201)
- (2)
- (1)
- (2)
- (67)
- (83)
- (1)
- (27)
- (35)
- (54)
- (2)
- (25)
- (103)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (124)
- (7)
- (1)
- (30)
- (1)
- (11)
- (438)
- (2)
- (12)
- (18)
- (4)
- (7)
- (42)
- (7)
- (1)
- (40)
- (529)
- (1)
- (3)
- (168)
- (176)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (697)
- (4)
- (10)
- (10)
- (17)
- (1)
- (84)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (11)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
| Displayed Text | Fire Extinguisher (with Down Arrow) |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Fire Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Type | Admittance Sign |
|---|---|
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Height (Metric) | 17.78 cm |
|---|---|
| Displayed Text | CAUTION Open Door Slowly |
| Width (English) | 10 in. |
| Product Type | Door Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Dimensions (L x W) | 10 x 7 in. |
| Height (English) | 7 in. |
Brady™ Admittance Signs: Do Not Enter - Authorized Personnel Only
Identify areas designated for certain personnel and direct facility traffic
| Displayed Text | Warning Do Not Enter Authorized Personnel Only |
|---|---|
| Product Type | Admittance Sign |
| Color | Black on Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
Brady™ ANSI Z535 Fire Extinguisher with Pictogram Signs
ANSI Z535 Fire Extinguisher with Pictogram Signs are safety signs from Brady™ that help to manage and sustain a clean and safe workplace. They are available in a variety of materials and sizes to best fit your application.
| Displayed Text | Fire Extinguisher |
|---|---|
| Product Type | Safety Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ ANSI Z535 Safety Signs (WARNING): No Smoking, Eating or Drinking In This Area
ANSI Z535 Safety Signs (WARNING): No Smoking, Eating or Drinking In This Area from Brady help to manage and sustain a clean and safe workplace.
| Displayed Text | Warning No Smoking, Eating or Drinking In This Area |
|---|---|
| Product Type | ANSI Z535 Safety Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Grade | Industrial |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535 |
Brady™ Oxygen: No Smoking... Signs
Oxygen: No Smoking... safety signs from Brady™ help to manage and sustain a clean and safe workplace and are available in a variety of materials to best fit your application.
| Product Type | Smoking Control Sign |
|---|---|
| Color | White on Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
Brady™ Notice: No Entry Unless Authorized Sign
Identify restricted areas and alert employees of potential hazards. Notice: No Entry Unless Authorized B-401 plastic signs from Brady™ are ideal for use in light duty industrial, utility, commercial and institutional environments.
Brady™ Glow-in-the-Dark Photoluminescent Footprints
Light a path with easily recognizable footprints
| Thickness | 0.008 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 30.48 cm |
| Shape | Foot |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ASTM E2072-00, ASTM E2073-00, ASTM E162, ASTM E648, ASTM E662, ISO, CD 15370, MSC.27(61), DIN 67 510, PSPA Standard 002 Part 2, OSHA 1910.37 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 80°C |
| For Use With (Application) | Used for exit and directional signs, identification of fire alarms and extinguishers, low location egress pathway markings and directional systems for escape or evacuations routes |
| Height (English) | 12 in. |
Brady™ Notice: No Food or Drink Beyond This Point Sign
Reinforces proper operational procedures and helps manage and sustain a clean and safe workplace
Brady™ First Aid Sign: Shower Station
For identification of locations of first aid kits, safety showers, eyewash stations and other safety equipment
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Displayed Text | SHOWER STATION |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | First Aid Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Width (Metric) | 35.5 cm |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Hazardous Information Placards
Hazardous Information Placards are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
| Thickness | 0.1 in. |
|---|---|
| Tensile Strength | 9000 psi |
| Includes | NFPA version or combined version , four mounting hole for easy installation |
| Product Type | Hazardous Information Placard |
| Max. Temperature (English) | 193°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 193°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | Globally Harmonized System of Classification and Labeling of Chemicals (GHS); NFPA 704; OSHA 1910.1200 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 90°C |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |