Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (3)
- (1)
- (270)
- (2)
- (1)
- (1)
- (142)
- (1)
- (159)
- (215)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (201)
- (2)
- (1)
- (2)
- (67)
- (83)
- (1)
- (27)
- (35)
- (54)
- (2)
- (25)
- (103)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (124)
- (7)
- (1)
- (30)
- (1)
- (11)
- (438)
- (2)
- (12)
- (18)
- (4)
- (7)
- (42)
- (7)
- (1)
- (40)
- (529)
- (1)
- (3)
- (168)
- (176)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (697)
- (4)
- (10)
- (10)
- (17)
- (1)
- (84)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (11)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
Brady™ Polyester Adhesive No Smoking Sign: NO SMOKING IN THIS BUILDING.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark No Smoking areas.
| Thickness | 0.01 in. |
|---|---|
| Displayed Text | NO SMOKING IN THIS BUILDING |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Mounting Type | Self-adhesive |
| Adhesive Type | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finish | Laminated |
Brady™ First Aid Sign: Shower Station
For identification of locations of first aid kits, safety showers, eyewash stations and other safety equipment
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Displayed Text | SHOWER STATION |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | First Aid Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Width (Metric) | 35.5 cm |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Aluminum Fire Emergency & Disaster Sign: EMERGENCY SHUT OFF
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
| Thickness | 0.035 in. |
|---|---|
| Displayed Text | EMERGENCY SHUT OFF |
| Shape | Rectangular |
| Color | White on Red |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Height (Metric) | 17.78 cm |
|---|---|
| Displayed Text | CAUTION Open Door Slowly |
| Width (English) | 10 in. |
| Product Type | Door Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 25.4 cm |
| Dimensions (L x W) | 10 x 7 in. |
| Height (English) | 7 in. |
Brady™ Polystyrene Warning Sign: NO FLAMMABLE LIQUIDS BEYOND THIS POINT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | NO FLAMMABLE LIQUIDS BEYOND THIS POINT |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Chemical and Hazardous Materials Signs: DANGER - EXPLOSIVE GAS NO SMOKING
Identify equipment, rooms and materials which contain or are contaminated with hazardous agents
| Displayed Text | Explosive Gas No Smoking |
|---|---|
| Product Type | Hazardous Materials Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Admittance Signs: DANGER - EXPLOSIVES KEEP OUT
Identify equipment, rooms and materials which contain or are contaminated with hazardous agents
| Height (Metric) | 25.40 cm |
|---|---|
| Displayed Text | Explosive Keep Out |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | Admittance Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ No Smoking Signs: DANGER - FUEL STORAGE NO SMOKING
Keep everyone in your facility safe and healthy by communicating to employees and visitors areas where smoking is not allowed
| Product Type | No Smoking Sign |
|---|---|
| Color | Red on White |
Brady™ Danger: Hydrogen Flammable Gas No Smoking or Open Flames Signs
Used to identify equipment, rooms and materials which contain or are contaminated with hazardous agents
| Displayed Text | DANGER Hydrogen Flammable Gas No Smoking or Open Flames |
|---|---|
| Product Type | Chemical and Hazardous Materials Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
Brady™ Large Horizontal No Smoking Signs
Large Horizontal No Smoking Signs from Brady help to manage and sustain a clean and safe workplace.
| Displayed Text | No Smoking |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ No Smoking In This Area Signs
To reinforce policies that prohibit smoking and help keep employees and visitors safe
| Displayed Text | No Smoking In This Area |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | White on Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ Silk Screened V Sign: PHONE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to for office and general ID needs.
Brady™ Polyester Adhesive Caution Sign: AUTHORIZED PERSONNEL ONLY.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to security, admittance and CCTV systems.