Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ B-7569 Vinyl GHS L3B Diamond Labels for BBP85 Printer
Allows printer to create 2-color GHS/CLP chemical labels in one print pass
| Description | Red on White |
|---|---|
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™85 Printer |
| Display Text | L3B Diamond + Text |
| Color | Red,White |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ All-weather Vinyl Labels
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive (B-595) is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| Coating | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.70 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Nylon Vial Top Laboratory Labels for M6/M7 Printers
Nylon cloth wrap-around labels are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as vials.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Round |
| Quantity | 500 Labels |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Warehouse Marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Repositionable Vinyl Labels for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Specialized aggressive adhesive lets you stick, unstick and reposition labels with ease without leaving behind adhesive residue or surface damage.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Color | White |
| Length (English) | 150 ft. |
| Languages | No Text |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Facility Identification, Inventory and Inspection Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.137 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | J7300 |
| Thickness (English) | 0.0054 in. |
| Temperature Range (English) | -40 °F to 140 °F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Repositionable |
Brady™ BBP31 Hi-Performance Polyester Tapes - Tan
For labelling stainless steel and smooth surfaces. Brady™ BBP31 Hi-Performance Polyester Tapes are made of B-569 polyester and are ideal for application to very smooth surfaces or rigid panels.
| Description | Compatible surface: Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.40 m |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Tan |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyester (B-569) |
| For Use With (Application) | Marking stainless steel pipes |
| Thickness (Metric) | 0.076 mm |
| Format | Cartridge |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Hazardous Waste Label: NON-REGULATED LABEL
Identify hazardous waste materials for transportation off-site. Brady™ Hazardous Waste Labels are made of vinyl and comply with all current federal regulations regarding identification of hazardous waste material transportation.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | NON-REGULATED WASTE |
| Color | White,Blue |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6 x 6 in. |
Brady™ All Weather Permanent Adhesive Black Vinyl Label Tape for M6/M7 Printers
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady™’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Color | Black |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, Floor Marking, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Continuous |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 2979, ASTM D 523 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ All Weather Permanent Adhesive Yellow Vinyl Label Tape for M6/M7 Printers
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady™’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for a wide range of identification applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, Floor Marking, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Continuous |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 2979, ASTM D 523 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Green
For all-purpose facility and safety identification
| Length (Metric) | 15.2 m |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Color | Green |
| Length (English) | 50 ft. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl (B-595) |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
Brady™ Container Label: DIESEL FUEL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: SAFETY FIRST, Legend: Keep hands out of machinery
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.