Custom Labels
- (1)
- (5)
- (1)
- (22)
- (2)
- (48)
- (3)
- (70)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (39)
- (23)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (9)
- (9)
- (1)
- (8)
- (3)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (13)
- (86)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (15)
- (2)
- (1)
- (37)
- (8)
- (43)
- (9)
- (16)
- (7)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (12)
- (115)
- (210)
- (3)
- (53)
- (22)
- (21)
- (4)
- (98)
- (1)
- (42)
- (6)
- (1)
- (9)
- (486)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (114)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (17)
- (7)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (29)
- (255)
- (5)
- (1)
- (1)
- (17)
- (260)
- (11)
- (10)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (12)
- (10)
- (65)
- (1)
- (4)
- (6)
- (16)
- (8)
- (161)
- (25)
- (3)
- (1)
- (121)
- (7)
- (75)
- (2)
- (1)
- (20)
- (365)
- (20)
- (80)
- (723)
- (266)
- (1)
- (3)
- (30)
- (127)
- (139)
- (19)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (861)
- (1)
- (310)
- (3)
- (8)
- (5)
- (17)
- (1)
- (5)
- (75)
- (22)
- (270)
- (4)
- (1)
- (116)
- (11)
- (1)
- (10)
- (8)
- (7)
- (9)
- (114)
- (252)
- (98)
- (1)
- (6)
- (29)
- (219)
- (165)
- (240)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (14)
- (43)
- (2)
- (44)
- (20)
- (23)
- (2)
- (18)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (17)
- (12)
- (3)
- (2)
- (13)
- (30)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (15)
- (128)
- (1)
- (6)
- (1)
- (55)
- (27)
- (3)
- (1)
- (61)
- (1)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (13)
- (16)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (2)
- (87)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (49)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Finition | Matte |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type d’adhésif | Acrylic,Removable |
| Certifications/Conformité | RoHS 2002/95/EC |
| Durée de vie | 2 Years |
| À utiliser avec (équipement) | Thermal transfer printer |
| Format | Label |
| Résistance à la traction | 24 lb./in. |
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 0.0044 in. |
| À utiliser avec (application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ Electrical Safety Labels: 110 VOLTS
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ BBP™ BradyGlo High-Intensity Photoluminescent Tape
Phosphorescent for glow-in-the-dark identification up to 10 hours
| Longueur (métrique) | 15.24 m |
|---|---|
| Type d’adhésif | Pressure-sensitive,Aggressive |
| Certifications/Conformité | RS 6-1 and 6-1A of New York Local Law 26 |
| Durée de vie | 2 Years |
| À utiliser avec (équipement) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Matériau | Polyester |
| Lustre | 95 Gardner Units |
| À utiliser avec (application) | For directional, evacuation marking, marking emergency utility shut-offs, fire extinguishers, alarm pulls, vital equipment controls |
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Couleur | Green |
| Format | Tape |
| Épaisseur (impériale) | 0.0097 in. |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +60°C |
| Quantité | 1 Roll |
| Plage de températures (impériale) | -40 to 140°F |
Brady™ Chemical, Biohazard & Hazardous Material Labels - Adhesive Vinyl - 3 in H x 5 in W
Adhesive Vinyl: This flexible Vinyl Film (B-7569) with ultra-aggressive adhesive sticks permanently to rough, highly textured and difficult to adhere to surfaces.
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Hazardous Area
Feature pictograms that indicate hazardous area. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Couleur | Black,Yellow |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Matériau | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Aperçu général | Pictogram: Hazardous Area |
| Forme | Triangle |
| À utiliser avec (application) | Indoor/Outdoor |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Label Maker Tapes
Designed with maximum durability for harsh, industrial environments. Brady GlobalMark Industrial Label Maker Tapes is made of B-595 vinyl and adheres to difficult low surface energy items, including: PVC piping, blow-molded equipment cases, ABS plastics, powder-coated surfaces and equipment made from recycled plastics.
| Longueur (métrique) | 30.4 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Finition | Gloss |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| À utiliser avec (équipement) | GlobalMark Label Maker |
| Format | Cartridge |
| Matériau | Vinyl Film (B-595) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Garantie | 8 to 10 Years |
| Aperçu général | Compatible Surface Types: Powder coated, smooth, textured, rough, irregular, curved |
Brady™ Fire Extinguisher Labels, Legend: D
Letter shaped symbols explain which types of fires the unit can safely extinguish. Brady Fire Extinguisher Labels, Legend: D is made from tamper resistant acrylic film which help to minimize property damage and ensure employee safety.
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
|---|---|
| Matériau | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Texte affiché | Legend: D |
| Forme | Square |
Brady™ Radiation Trefoil Symbol Labels
Hazardous Communication & Right-to-know Labels - Pressure Sensitive Vinyl: Pressure Sensitive Vinyl (B-946) is an indoor/outdoor marking film ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Laser Beam
Feature pictograms that indicate specific warnings. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Couleur | Black,Yellow |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Matériau | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Aperçu général | Pictogram: Laser Beam |
| Forme | Triangle |
| À utiliser avec (application) | Indoor/Outdoor |
Brady™ StainerBondz™ Open 3 in. Core Super Chemical Resistant Polyester Labels - White
StainerBondz™ Super Chemical Resistant Polyester (B-481) is designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance.
Brady™ Container Label: FUEL OIL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Circular Vinyl Labels for BradyJet™ J7300 Color Label Printer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Indoor-use general purpose vinyl labels feature a specially formulated topcoat for improved durability and color.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| À utiliser avec (équipement) | J7300 |
| Nb par paquet | 500 Labels |
| Étiquettes par ligne | 1 |
| Matériau | Vinyl |
| Technologie d’impression | Ink Jet |
| Langues | No Text |
| À utiliser avec (application) | Facility Identification, General Identification, Hazard Communication Identification, Lean and 5S Labeling, Pipe and Valve Marking, Safety Identification, Warehouse Marking |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0053 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to 60°C |
| Plage de températures (impériale) | -40 °F to 140 °F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.135 mm |