General Purpose Waste Disposal Containers
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
Dynalon™ Bio-Bin™ Waste Disposal Containers
A new cost effective and convenient alternative to rigid plastic waste collection and disposal containers
| Certifications/Conformité | UN 3291 |
|---|---|
| Type de produit | Waste Container |
| À utiliser avec (application) | Ideal solution for biohazard or non-hazardous waste |
Dynalon™ Bio-Bin™ Waste Disposal Container Stands
Accessories for Dynalon Bio-Bin Waste Disposal Containers
| Type de produit | Waste Container Stand |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
Justrite™ Nonmetallic Liquid Disposal Safety Cans
Resists denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic liquid disposal safety can has large mouth opening and lock-open cap for easy filling/pouring.
| Certifications/Conformité | FM |
|---|---|
| Type de produit | Liquid Disposal Can |
| Diamètre (métrique) externe | 30.5 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 12 in. |
| Type de produit | Fitting |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimize accidental spills and volatile emissions with this chemical- and break-resistant safety waste system.
| Type de produit | Safety Waste System |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | For temporary waste containment |
Mopec™ Formaway Waste Collection Container
Formaway Collection Containers are used to collect spent formalin for neutralizing.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de produit | Waste Container |
| Matériau | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Safety Waste Funnel
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contain waste temporarily on the benchtop or under the lab hood with these safety waste funnel systems. Funnels feature the easy snap safety latch to minimize spillage if accidentally tipped over and a larger diameter funnel for easy pouring.
| Longueur (métrique) | 5.6 cm |
|---|---|
| Type de produit | Safety Waste Funnel System |
| Matériau de revêtement | PTFE |
Bel-Art™ Touch Free™ Automatic Waste Cans
Automatically open and close without a touch, protecting users from waste receptacle contact.
| Comprend | Brightly colored biohazard label and three other labels (recyclables, trash, and a blank label for individual applications) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel-Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags
Disposable waste bags free bench or hood space when hung from walls. Bel Art™ Cleanware™ Self-Adhesive Waste Bags adhere to cabinets and other surfaces.
| Couleur | White |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | General Trash |
| Type de produit | Laboratory Waste Bag |
| Matériau | HDPE |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur (impériale) | 1 mil |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Zip Tie |
| Comprend | Self-adhesive strip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.025 mm |
| À utiliser avec (application) | Cleanware |
New Pig Hazardous Materials Disposal Bags
Confidently bag hazardous or contaminated waste for disposal.
Haws™ Waste Container
Haws™ Waste Container is used to collect water during weekly testing of emergency equipment.