Safety Cans
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (9)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Longueur (métrique) | 40.6 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16 in. |
| Finition | Powder Paint |
| Couleur | Red |
| Matériau | Steel (18 ga) |
| Type de produit | Floor Standing Rinse Tank |
| Diamètre (métrique) interne | 406 mm |
| Diamètre (impériale) interne | 16 in. |
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Safety Can |
| Comprend | Self Closing Fill/Pour Spout |
Justrite™ Nonmetallic Dispensing Can
Permit easy, one-hand dispensing of hazardous liquids directly onto work surface. The nonmetallic dispensing can is made from polyethylene with a brass dispenser valve.
| Matériau | Polyethylene |
|---|---|
| Type de produit | Dispensing Can |
| Comprend | Leakproof Brass Dispenser Valves Self-close |
| À utiliser avec (application) | For use with Flammables |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Couleur | Red |
|---|---|
| Type de produit | Safety Can |
Eagle™ Galvanized-Steel Type I Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Certifications/Conformité | FM, UL, ULC, OSHA 29 CFR 1910.106, NFPA 30 |
|---|---|
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Type I Safety Can |
| Couleur | Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, TUV |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Wash Tank |
| À utiliser avec (application) | For Small Parts Cleaning |
Justrite™ Bench Can for Solvents, Steel
For easy cleaning of small parts in solvents, choose the steel Justrite Bench Can for Solvents.
| Finition | Powder Paint |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Bench Can |
Justrite™ Nonmetallic Safety Dispensing Cans
Nonmetallic Safety Can offers reliable dispensing for even highly corrosive liquids
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| À utiliser avec (application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
| Finition | Powder Coat |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Certifications/Conformité | FM, OSHA |
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Safety Can |
| À utiliser avec (application) | For safer cleaning of small parts or swabbing of larger ones |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Certifications/Conformité | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Diamètre (métrique) externe | 298 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 gal. |
| Diamètre (impériale) externe | 11.75 in. |
| Forme | Cylindrical |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| À utiliser avec (application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|