Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves
Choose a glove with enhanced comfort and tactile sensitivity. Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves are powder free and latex-free with a beaded fit and textured fingers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.07 mm, Finger: 0.09 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,ISO 10993-10:2002, ISO 9001, ISO 13485,FDA21 CFR 177- 2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Silicone Hand Protector
Gripping surface is studded with small nubs for protection and sure handling of objects with temperatures ranging from -50°C to 260°C.
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Full- and Mid-Size Faceshields
High-quality, optically clear, distortion-free 7mil film
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | Conforms to OSHA 29CFR Part 1910.1030 for bloodborne pathogens and the CDC's recommendation for protective eyewear. |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Ansell TouchNTuff™ 92-675 Industrial Disposable Nitrile Gloves
Disposable 5 mil thick nitrile gloves provide strength and durability for food processing and heavy-duty jobs.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 374-1:2016, EN 374:2003, EN 420:2003 + A1:2009, EN 374-5:2016 |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177-2600,ISO 9001 |
| AQL | 4 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
Ansell TouchNTuff™ 69-318 Latex Gloves
Lightweight latex gloves feature textured fingers and tactile sensitivity for easy handling of small objects and delicate instruments.
| Tensile Strength | 18 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | TouchNTuff™ 69-318 |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | Latex Disposable Gloves |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Medicom™ SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
Medicom™ SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips for optimal tactile sensitivity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Pink |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Tensile Strength | ≥14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |