Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Sleeve
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek sterile sleeves provides a barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Size | Standard |
| Length (English) | 18 in. |
| Model | IC501B |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | ASTM F2101 |
| Sterility | Sterile |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Resistance | Liquid |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Ultrasonically Welded |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | Light Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene,Polyethylene |
| For Use With (Application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 60 gsm |
Ansell AlphaTec™ 38-514 Chemical Resistant Butyl Gloves
Thin butyl glove provides resistance to aggressive chemicals including solvents and strong acids.
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:1000X, EN 388:1000 |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Butyl |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, handling acids, alkalies, salts and ketones |
| Thickness (Metric) | 0.35 mm |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 1149, EN 16350, EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABCIKMPST |
| Product Type | Butyl Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Medicom™ Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves
Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves. This glove provides grip, puncture resistance and protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments. Chemo tested and fentanyl safe. Accepted by Health Canada for food handling.
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ritmed™ DisTech™ Isolation Gown
Isolation gowns feature thumb loop cuffs to keep sleeves in place. Not ISO-rated.
| Includes | 50 Gowns/Cs. |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Isolation Gown |
| Color | Yellow |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Over-the-Head |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
DuPont™ Tyvek™ 400 FC Boot Covers
Boot covers feature a Tyvek 400 FC skid-resistant friction coating for added slip protection.
AlphaProTech Critical Cover™ SureGrip™ Shoe Covers
Shoe covers with serged seams are constructed from a durable material with inherent anti-skid properties for dry environments. Also available in conductive styles for ESD concerns.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Non-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Color | Blue |
| Material | SureGrip™ |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
Epredia™ UltraFIT™ Nylon Laboratory/Cleanroom Glove Liners
Pre-shrunk nylon glove liners protect extra-sensitive hands from irritation and occlusion of the skin associated with frequent gloving.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Ambidextrous |
3M™ E-A-R™ Classic™ Ear Plugs
E-A-R™ Classic™ ear plugs meet wearer and environmental needs with its proprietary foams, cylindrical shape, and proven in-ear comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Noise Reduction Rating (NRR) | 29 dB |
| Plug Shape | Cylinder |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Metal Detectable | No |
| For Use With (Application) | Assembly, Blasting, Cleaning, Demolition, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operations, Painting, Sanding, Welding |
| Plug Color | Yellow |
| High Visibility | Yes |
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear 400 Series
Features soft adjustable nose pads, dual injected temples, and proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce. SF403AF-CA