Personal Protective Equipment
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Bouffant Cap Only |
| Structure | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Modèle | Round |
| Résistance | MD = 35N, CD = 23N |
| À utiliser avec (application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Longueur (impériale) | 11.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Teal |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 50 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Polycotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | 3 |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Cotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | 3 |
| Type de collier | Standard Pointed |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Épaisseur | 10 mil |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | ProShield |
| Type de produit | General Purpose Coveralls |
| Type de couture | Serged |
| Type de bouchon | Front Zipper with Storm Flap |
| Type de cheville | Elastic |
| Modèle | NB127S |
| À utiliser avec (application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Type de manchette | Elastic |
| Couleur | White |
| Stérilité | Non-sterile |
| Sexe | Unisex |
| Quantité | 25/Cs. |
| Type de cagoule | Standard, Elastic Face |
| Type de goulot | Hooded |
Ansell AlphaTec™ 18 in. Solvex™ 37-185 Nitrile Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Heavy-duty, elbow length nitrile chemical resistant gloves suitable for a wide range of applications.
| Longueur (métrique) | 45.7 cm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Taux d’abrasion ANSI | ANSI 4 |
| Grip Design | Sandpatch |
| Certifications/Conformité | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Applications | Industrial |
| Type de produit | Chemical-resistant Gloves |
| Matériau | Nitrile |
| EN ISO 374-1 CODES DE LETTRES CHIMIQUES | AGJKLPT |
| Certifications / conformité (Europe) | CE 0493, EN 420:2003 + A1:2009, Category III |
| À utiliser avec (application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, cleaning and de-greasing, exposure to chemicals, Solvents, hazardous liquids, PVC cements or standing Water, janitorial and maintenance work |
| EN 421 | No |
| Séries | AlphaTec™ Solvex™ 37-185 |
| Longueur (impériale) | 18 in. |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Couleur | Green |
| Norme EN388 | EN 388:4102X, EN 388:4102 |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Doublure | Unlined |
| Latex Free | Yes |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 18889 |
| Épaisseur (métrique) | 0.55 mm |
| EN ISO 374-5 | Bacteria, Fungi only |
DuPont™ Tyvek™ 400 Sleeve
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonwoven Tyvek fabric helps resist penetration by particles and other contaminants. The inherent barrier stops submicron particles even after abrasion.
DuPont™ Tyvek™ 400 FC Boot Covers
Boot covers feature a Tyvek 400 FC skid-resistant friction coating for added slip protection.
Medicom™ SafeBasics™ Isolation Gown
For procedures requiring protection from spray and splatter, fluid-repellent design provides added protection against cross contamination.
| Type de manchette | Elastic |
|---|---|
| Sans latex | Yes |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | General Purpose Gown |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de manchon | Long Sleeve |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Protection from cross contamination |
Medicom™ SafeBasics™ Bouffant Caps
Spunbonded polypropylene bouffant caps are worn by healthcare personnel during various procedures to protect patients and materials from transfer of microorganisms and particulates.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| À utiliser avec (application) | Healthcare |
Medicom™ SafeBasics™ Fluid Impervious Gown
Fluid impervious gowns are designed to protect health professionals and patients from cross-contamination. Non-ISO Rated.
| Type de manchette | Knit |
|---|---|
| Couleur | White |
| Sans latex | Yes |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Isolation Gown |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de manchon | Long Sleeve |
| Sexe | Unisex |
| Comprend | 50 Gowns/Cs. |
| Nbre de poches | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Ansell TouchNTuff™ 92-605 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Disposable, nitrile gloves with extended cuff features splash protection against hazardous chemicals.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| EN ISO 374-1 | Type B |
| Couleur | Green |
| Type de manchette de gant | Beaded/Rolled |
| Jetable | Single-use |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| EN 421 | Yes |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Ansell HyFlex™ 11-318 Industrial Knit Gloves
Lightweight industrial knit gloves offer barehand-like comfort and touchscreen compatibility.
| Longueur (métrique) | 21.2 cm |
|---|---|
| Taux d’abrasion ANSI | ANSI 2 |
| Type de produit | Cut-resistant Gloves |
| Matériau | HPPE |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Uncoated |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Certifications / conformité (Europe) | CE, EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Modèle | 11-318 |
| Hand | Specific |
| Couleur de manchette de gant | Gray |
| À utiliser avec (application) | Assembly, Inspection, Automotive, Machinery, Maintenance |
| Séries | HyFlex™ 11-318 |
| Longueur (impériale) | 8.3 in. |
| Couleur | Gray |
| Norme EN388 | EN 388:XX4XB, EN 388:X34X |
| Type de manchette de gant | Knit |
| Doublure | Lined |
| Matériau de revêtement | Dyneema™ Diamond Technology |
| Sexe | Unisex |
| Zone enduite | Uncoated |
| Latex Free | Yes |
| Indice de perforation | ANSI/ISEA 105-16 Level 0 |
| Structure | Knit |