Personal Protective Equipment
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Longueur (impériale) | 11.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Teal |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 50 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Bouffant Cap Only |
| Structure | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Modèle | Round |
| Résistance | MD = 35N, CD = 23N |
| À utiliser avec (application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Cotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | 3 |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Épaisseur | 10 mil |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | ProShield |
| Type de produit | General Purpose Coveralls |
| Type de couture | Serged |
| Type de bouchon | Front Zipper with Storm Flap |
| Type de cheville | Elastic |
| Modèle | NB127S |
| À utiliser avec (application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Type de manchette | Elastic |
| Couleur | White |
| Stérilité | Non-sterile |
| Sexe | Unisex |
| Quantité | 25/Cs. |
| Type de cagoule | Standard, Elastic Face |
| Type de goulot | Hooded |
Medicom™ AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. These affordable gloves provide healthcare professionals with hand protection for handling chemotherapy drugs. High-quality nitrile won’t compromise tactile sensitivity and ensure a secure grip.
| Accelerator Free | No |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Accelerator Free | No |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Séries | 11-618 |
|---|---|
| Taux d’abrasion ANSI | ANSI 3 |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Knit |
| Type de produit | Dip-coated Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Hand | Specific |
| À utiliser avec (application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Couleur | Light Blue |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene,Polyethylene |
| Type de couture | Ultrasonically Welded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Latex Free | Yes |
| Résistance | Liquid |
| Poids (métrique) | 60 gsm |
| À utiliser avec (application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Type de semelle | Anti-skid |
| Épaisseur | 6 mil |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Largeur (métrique) | 88.9 cm |
| Matériau | Vinyl |
| Largeur (impériale) | 35 in. |
BlueMed COSMIC Shoe Covers
Shoe covers are made with a multi-layer fabric to provide water resistance and anti-skid properties and are ideal for labs and cleanroom environments.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polyethylene, Polypropylene,Polyethylene |
| Type de couture | Ultrasonically Welded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Latex Free | Yes |
| Résistance | Liquid |
| Poids (métrique) | 60 gsm |
| À utiliser avec (application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production, Labs, Cleanrooms |
| Type de semelle | Anti-skid |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Front Snap Cleanroom Frocks, High Mandarin Collar
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cleanroom frocks feature a high mandarin collar with snap for a secure fit and provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Type de manchette | Elastic |
|---|---|
| Couleur | White |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Tyvek |
| Type de produit | Controlled Environments Frock |
| Type de couture | Serged |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Type de manchon | Set-in Sleeve |
| Type de bouchon | Snaps |
| Type de collier | High Mandarin |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Sleeve
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tyvek sterile sleeves provides a barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash.
| Longueur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM F2101 |
| Type de manchette | Elastic |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Tyvek |
| Stérilité | Sterile |
| Dimensions | Standard |
| Modèle | IC501B |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Exam Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity. Nitrile gloves are properly contoured to deliver unsurpassed strength, chemical resistance, and comfort.
| Longueur (métrique) | 22.8 cm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Type de produit | Nitrile Examination Glove |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Certifications / conformité (Europe) | EN455, Complies with European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Séries | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| Accelerator Free | No |
| Longueur (impériale) | 9 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | 0.11 mm |
| Finition externe | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |