GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.10 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Max. Temperature (Metric) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 50.2 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for detailed hydrocarbon analyses of naphthas, gasolines, and similar samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-Octyl Capillary GC Column, df 0.25 μm
Used for confirmational analyses of PCB-containing samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60 Capillary GC Column, df 0.08 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS GC Columns
Employ the most widely used MS phase in gas chromatography with the 5% phenyl phase Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MS GC Column.
| USP Type | G27, G36 |
|---|
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Polarity | Low-Polar |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supel-Q™ PLOT Capillary GC Column, df 30 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns offer a low polarity, low bleed column suitable for a wide range of applications.
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-XLBMS |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| Max. Temperature (Metric) | 340/360°C |
| Stationary Phase | Trace™ TR-V1 |
|---|---|
| Polarity | Mid-Polar |
| Max. Temperature (Metric) | 280/300°C |
| USP Type | G43 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1MT Metal GC Columns
Push the limits of your analyses with these nonpolar, metal columns designed for elevated temperature use.
| Polarity | Non-Polar |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | Up to 430°C |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5 GC Columns
Choose these excellent starting columns for method development, capable of performing most required separations.
| Stationary Phase | Trace™ TR-5 |
|---|---|
| Polarity | Non-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SE-54 Capillary GC Column
Popular GC column for analyzing polynuclear aromatics and underivatized phenolics.