GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (22)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (9)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (56)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 1.5 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| Température max. (métrique) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 0.50 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| Température max. (métrique) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Specifically designed for detailed separation of geometricpositional (cis/trans) isomers of fatty acid methyl esters (FAMEs)
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DM Capillary GC Column, df 0.12 μm
Used for enantiomeric separation of ephedrine, pseudoephedrine, chlorinated intermediates and methylamphetamine by gas chromatographic analysis.
| Épaisseur du film | 0.12 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Matériau de remplissage | 2,3-di-O-methyl-6-t-butyl silyl derivative of β-cyclodextrin |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Astec CHIRALDEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT Bentone 34/DNDP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT BMEA Capillary GC Column phase
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL111i Capillary GC Column, df 0.20 μm
Great option for separation of polarizable analytes (contain double and/or triple C-C bonds) from neutral analytes.
| Épaisseur du film | 0.20 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | 1,5-di(2,3-dimethylimidazolium)pentane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Température max. (métrique) | 50°C to 260°C (isothermal or programmed) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL100 Capillary GC Column, df 0.26 μm
Designed for the analysis of neutral and polarizable (contain double and/or triple C-C bonds) analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ α-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-624SilMS GC Columns, 1.4μm film thickness, 0.25mm I.D., 30m length
Optimize volatile organics analysis with this low-bleed, midpolarity GC column with high thermal stability.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 1 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| Température max. (métrique) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SE-54 Capillary GC Column
Popular GC column for analyzing polynuclear aromatics and underivatized phenolics.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for the analysis of complex hydrocarbon mixtures.