HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (13)
- (66)
- (18)
- (5)
- (3)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (157)
- (25)
- (7)
- (132)
- (29)
- (15)
- (6)
- (1)
- (374)
- (61)
- (702)
- (19)
- (30)
- (2)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (46)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (410)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (13)
- (9)
- (62)
- (139)
- (6)
- (2)
- (64)
- (84)
- (411)
- (11)
- (1)
- (63)
- (11)
- (16)
- (12)
- (2)
- (11)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1,089)
- (16)
- (11)
- (3)
- (2)
- (6)
- (52)
- (9)
- (8)
- (50)
- (11)
- (31)
- (7)
- (45)
- (1,117)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
- (114)
- (2)
- (41)
- (2)
- (2)
- (12)
- (102)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CYCLOBOND™ I 2000 DMP Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CYCLOBOND™ I 2000 DMP is very useful for analyzing derivatized amines, like amphetamine ACQ.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | Cyclodextrin, Beta- Phase/Silica Particle Platform |
| Gamme de produits | Astec CYCLOBOND |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Porosité | 100 Å |
| Phase stationnaire | Cyclodextrin, Beta- |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode WAX-1 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
When you need powerful selectivity control for the separation of anionic molecules, use Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed-Mode WAX-1 LC columns.
| Phase | Reversed Phase, Ion Exchange, HILIC |
|---|---|
| Gamme de produits | Acclaim |
| Type d’USP | L78 |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface spécifique | 300 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | Mixed Mode |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 HPLC Column, 10 μm Particle Size
The Discovery™ BIO Wide Pore C18 column has the ability to analyze peptides without TFA in the mobile phase, thereby increasing the LC-MS signal.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | C18 (octadecyl) Phase/silica particle platform |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Discovery |
| Surface spécifique | 100 m2/g |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Wide Pore HPLC |
| Porosité | 300 Å |
| Phase stationnaire | C18 (octadecyl) |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO is a polysaccharide coated chiral stationary phase and columns which are produced using a unique production process of coating the proven chiral selector, tris-(3,5-di-methylphenyl) carbamoyl cellulose on high purity, high performance silica.
| Phase | Chiral |
|---|---|
| Matrice | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Gamme de produits | ChromegaChiral |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Chiral HPLC |
| Porosité | 1000 Å |
| Phase stationnaire | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
|---|---|
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | Nucleosil |
| Surface spécifique | 350 m2/g |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 100 Å |
| Phase stationnaire | Cyano |
TSKgel™ CM-3SW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ CM-3SW columns are packed with 5 micron, high efficiency, spherical silica beads which are surface modified with a weak cation exchanger. They are used for the separation and analysis of proteins, peptides, and other biologically active molecules. They have a larger pore size than the TSKgel™ CM-2SW columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ C4 HPLC Column, 5 μm Particle Size
apHera™ reversed columns were devoloped specifically to provide the superior advantages of both silica and polystyrene columns, without the disadvantages of either.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | C4 (Butyl) Phase |
| Gamme de produits | apHera |
| Granulométrie | 5 μm |
| Porosité | 300 Å |
| Phase stationnaire | C4 (Butyl) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl HPLC Column, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Matrice | Biphenyl (Dimethylbiphenyl) Bonding Phase/Fused-Core Particle Platform |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | Ascentis |
| pH | 2 to 9 |
| Surface spécifique | 120 m2/g |
| Granulométrie | 2 μm |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Porosité | 90 Å |
| Phase stationnaire | Biphenyl (Dimethylbiphenyl) Bonding |
TSKgel™ G1000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G1000HHR Columns are packed with rigid, porous polymer beads. They are used for the non-aqueous separation of small molecules and oligomers less than 1,000 Da.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Matrice | Polystyrene-divinylbenzene Phase/Polymer Particle Platform |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | SEC |
| Porosité | 15 Å |
| Pression max. | 50 bar |
| Diamètre (métrique) | 7.8 mm |
| Conditions d’expédition | Shipped in THF |
| Phase stationnaire | Polystyrene-divinylbenzene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ HIC Phenyl-NP5 Column, 5 μm Particle Size
Proteomix™ HIC columns are specially designed for high resolution and high efficiency separations of proteins, oligonucleotides and peptides.
| Phase | Hydrophobic Interaction |
|---|---|
| Matrice | Phenyl Phase/Polystyrene/Divinylbenzene Particle Platform (Spherical, highly-crossed linked) |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Gamme de produits | Proteomix |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | HIC HPLC |
| Porosité | Nonporous |
| Phase stationnaire | Phenyl |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Chiral HPLC Columns
Resolve enantiomers with Hypersil Chiral HPLC columns in normal phase mode for confident purification of your target compound.
| Température | Room Temperature |
|---|---|
| Surface spécifique | 30 m²/g |
| Porosité | 1000 Å |
| Pression max. | 3700 psi (255 bar) |
| Matériau de remplissage | Spherical, Fully Porous Silica |
| Format de colonne | Preparative Column and Analytical Column, Standard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™-C SEC-100 Gel Filtration HPLC Column, 3 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in Zenix™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in Zenix™ columns, making Zenix™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
Thermo Scientific™ Acclaim™ 120 C8 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Achieve exceptional performance and maximum resolution for reversed-phase separation of analytes with moderate hydrophobicity.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 11% |
| “End-capped” | Yes |
| Type d’USP | L7 |
| pH | 2 to 8 |
| Surface spécifique | 300 m²/g |
| Porosité | 120 Å |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Phase stationnaire | C8 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™ 569 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Longueur totale (impériale) | 3.5 in. |
| À utiliser avec (équipement) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Matrice | Carboxen™ 569 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
| Matériau | Glass |
| Quantité d’emballage | 10/Pk. |
| Gamme de produits | Carboxen |
| Diamètre (impériale) externe | 1/4 in. |
| À utiliser avec (application) | Air Monitoring |
Thermo Scientific™ Hypercarb™ Porous Graphitic Carbon HPLC Columns
Use for enhanced retention of polar compounds and separation of structurally related analytes with stability at pH extremes and high temperature.