HPLC Columns and Cartridges
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ ProPac™ PA1 HPLC Columns
Efficiently analyze and purify hydrophilic anionic proteins and peptides with ProPac™ PA1 LC Columns.
| À utiliser avec | BioLC Chromatography System |
|---|---|
| Débit | 0.9 to 1.5 mL/min |
| Phase | Ion Exchange |
| Caractéristiques vertes | FSC |
| Matériau | PEEK |
| Pression maximale | 5000 psi (345 bar) |
| Quantité | Each |
| Granulométrie | 10 μm |
| Type de colonne | Ion Exchange |
| Matériau de remplissage | Spherical, Nonporous Polymer |
| Taille des pores | Nonporous |
| Phase stationnaire | Alkyl Quaternary Amine |
| Gamme de produit | ProPac |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| À utiliser avec | LC/MS |
|---|---|
| Phase | HILIC |
| Désactivé | Yes |
| Température | 70°C |
| Taux de carbone | 8% |
| pH | 2 to 8 |
| Type de colonne | HILIC |
| Taille des pores | 120 Å |
| Phase stationnaire | Proprietary |
| Gamme de produit | Acclaim |
| Surface | 300 m²/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP3 Strong Cation Exchange Column, 3 μm Particle Size, PEEK
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Phase | Cation Exchange |
| Matrice | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| Matériau | PEEK |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Technique | Cation Exchange |
| Taille des pores | Nonporous |
| Phase stationnaire | Sulfonic Acid |
| Gamme de produit | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 HPLC Column, 10 μm Particle Size
The Discovery™ BIO Wide Pore C18 column has the ability to analyze peptides without TFA in the mobile phase, thereby increasing the LC-MS signal.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Matrice | C18 (octadecyl) Phase/silica particle platform |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Wide Pore HPLC |
| Taille des pores | 300 Å |
| Phase stationnaire | C18 (octadecyl) |
| Gamme de produit | Discovery |
| Surface | 100 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™ 569 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Longueur hors tout (impériale) | 3.5 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Matrice | Carboxen™ 569 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
| Matériau | Glass |
| Catégorie | Thermal Desorption Tube |
| Quantité d’emballage | 10/Pk. |
| Diamètre (impériale) externe | 1/4 in. |
| À utiliser avec (application) | Air Monitoring |
| Gamme de produit | Carboxen |
MilliporeSigma™ Supelco™ Antibodix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Antibodix™ columns are designed for the reproducible analysis of charge variants of monoclonal antibodies by salt or pH gradient.
| Phase | Cation Exchange |
|---|---|
| Matrice | Spherical PS-DVB Phase |
| Matériau | PEEK |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Technique | Cation Exchange |
| Taille des pores | Nonporous |
| Phase stationnaire | Spherical PS-DVB |
| Gamme de produit | Antibodix |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-500 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-150 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 18 HPLC Columns, 5μm Particle Size
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| À utiliser avec | LC/MS, APCI |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Désactivé | Yes |
| Taux de carbone | 13% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 12 |
| Format de la colonne | Analytical Column |
| Granulométrie | 5 μm |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Matériau de remplissage | Silica |
| Taille des pores | 150 Å |
| Phase stationnaire | C18 |
| Surface | 200 m²/g |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FSH Affinity HPLC Columns
Analytical teams that support biologic drug development require rapid, sensitive, and precise methods for protein quantitation from cell culture, fermentations broths, or purification intermediates.
| Molécule cible | Follicle Stimulating Hormone |
|---|---|
| Matériau | PEEK |
| Cible de purification | Follicle Stimulating Hormone |
| Type d’échantillon | Biopharmaceutical Purification Sample, Bulk Drug Substance Sample, Cell Cultures |
| Taille des pores | 2000 Å |
| Phase stationnaire | Follicle Stimulating Hormone affinity ligand, humanspecific |
| À utiliser avec (application) | FPLC |
| Contenu et stockage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate Store at 4 °C. DO NOT FREEZE. |
| Compatibilité à haut débit | Automated Protocols |
| Capacité de liaison | 1.5 mg/mL resin |
| Catégorie | Column |
| Pression maximale | 180 bar |
| Quantité | 1 Column |
| Granulométrie | 20 μm |
| Type de colonne | Affinity |
| Gamme de produit | CaptureSelect, POROS |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-300 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matrice | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | SEC HPLC |
| Taille des pores | 300 Å |
| Phase stationnaire | Hydrophilic Polymer |
| Gamme de produit | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-1000 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matrice | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | SEC HPLC |
| Taille des pores | 1000 Å |
| Phase stationnaire | Hydrophilic Polymer |
| Gamme de produit | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ Unix™ SEC-300 UHPLC Column, 1.8 μm Particle Size
Provides high stability and negligible non-specific interactions.
| Phase | Size Exclusion |
|---|---|
| Matrice | Neutral, Hydrophilic Film Bonded to Silica Phase/Spherical Silica |
| Granulométrie | 1.8 μm |
| Technique | SEC UHPLC |
| Diamètre (métrique) | 4.6 mm |
| Taille des pores | 300 Å |
| Phase stationnaire | Neutral, Hydrophilic Film Bonded to Silica |
| Gamme de produit | Unix |
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS C18 HPLC Columns
Maximize retention and loading with Hypersil PREP HS C18 prep LC reversed phase columns which offers high loading capacity and suitable for USP-L1 Applications.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 15% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 9 |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Matériau de remplissage | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Taille des pores | 100 Å |
| Phase stationnaire | C18 |
| Surface | 350 m²/g |
TSKgel™ CN-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Comprised of cyanopropyl groups bonded to the silica. Applications include reversed-phase high performance liquid chromatographic techniques.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Shipped in 60% Acetonitrile, 40% Water |
|---|---|
| Débit | 1.2 mL/min |
| Phase | Reversed Phase |
| Désactivé | Yes |
| Matrice | Cyano Phase/Silica Particle Platform |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Type d’USP | L10 |
| Diamètre (métrique) | 4.6 mm |
| Taille des pores | 80 Å |
| Phase stationnaire | Cyano |
| Surface | 425 m2/g |
| Température | 10°C to 50°C |
| Taux de carbone | 8% |
| pH | 2 to 7.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| Gamme de produit | TSKgel |
| Solvants | 0-100% Organic Solvent |