HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (488)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (113)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (35)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (703)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,539)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (543)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,207)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FcXL Affinity HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FcXL Affinity HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect affinity ligands.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate. Store at 2°C to 8°C. DO NOT FREEZE. |
| Stationary Phase | IgG Fc affinity ligand, human‐specific |
| Temperature | 2-40°C |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 2400 psi (170 bar) |
| Column Format | Analytical Column, Biocompatible PEEK |
| Particle Size | 20 μm |
| Packing Material | Highly Crosslinked Styrene-Divinylbenzene polymer (ST-DVB) |
| Binding Capacity | 7.3 mg/mL |
| pH | 1-10 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | POROS CaptureSelect |
TSKgel™ Alpha-6000 HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Columns are best used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents.
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS-2 C18 Columns
Use as a general purpose C18 phase for acidic and neutral analytes separated under difficult operating conditions.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Type A Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ Octadecyl-4PW HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Provides excellent stability in high pH buffer systems, can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
| Shipping Condition | Shipped in 60% Methanol, 40% Water |
|---|---|
| Pore Size | 500 Å |
| Particle Size | 7 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Ligand Type | 1 meq/mL (Estimated Ligand Density) |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 5°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Polymer Particle Platform |
| Length (Metric) | 15 cm |
| pH | 2 to 12 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Product Line | TSKgel |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SCX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these strong cation-exchange columns for high-resolution, high efficiency analysis of monoclonal antibodies (mAbs) and associated variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Temperature | Ambient to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SEC-1 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these SEC columns for monoclonal antibody (mAb) analysis, including the high-resolution separation of monomers, aggregates and fragments.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 100% Organic Solvents |
| Temperature | 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Quantity | Each |
| Product Line | MAbPac |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve baseline separation of carbamate specified in U.S. EPA Method 531.2 with high-efficiency Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate LC Columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 3 to 7 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ TA Non-Fritted Thermal Desorption Tube
May be used to trap volatile organic compounds in air samples
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2-NP HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-NH2-NP is an amino phase dedicated to normal phase chromatography. By employing special bonding technology, and avoiding water in manufacturing and testing the column, we have dramatically reduced the retention variation that is characteristic of normal phase chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ RP-18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ is a reliable and versatile spherical silica sorbent, which is traditionally produced and available with different modifications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Surface Area | 350 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C8 HPLC Column, 10 μm Particle Size
Discovery™ BIO Wide Pore C8 exhibits hydrophobicity intermediate between the Discovery™ BIO Wide Pore C5 and the Discovery™ BIO Wide Pore C18.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ R Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ R, based on the ristocetin A glycopeptide covalently bonded to high purity silica particles, has shown particular applicability to enantiomers of anionic compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Ristocetin A Glycopeptide |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Ristocetin A Glycopeptide Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| pH | 3.5 to 6.8 |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
MilliporeSigma™ Supelco™ TSKgel™ GMHHR-H(S) HT2 HPLC Column, 13 μm Particle Size, Stainless Steel
TSKgel™ mixed bed columns are packed with particles of different pore sizes that are blended to provide an extended linear calibration curve.
Thermo Scientific™ Hypersil™ SAX HPLC Columns
Designed for aqueous and low pH mobile phases, Thermo Scientific™ Hypersil™ SAX LC Columns are highly stable silica-based quarternary amine strong anion exchange columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Amine |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Ion Exchange |
| Surface Area | 170 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
Thermo Scientific™ Accucore™ Biphenyl Reversed Phase HPLC Columns
Use this solid core column for fast and reliable separation of critical pairs and isomers.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Biphenyl |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Max. Pressure | 8700 psi (600 bar) |
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 6% |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 8 |
| Particle Shape | Solid Core |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L11 |