Gas Manifolds
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (15)
- (1)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Airless-ware™ Vacuum Flask
Facilitates heating, stirring and solvent stripping without impairing ease of liquid and solid transfer
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves
Grease-free operation
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Double Manifold |
| Diamètre (métrique) externe | 0.88 cm |
| Tubulure murale (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulures murales (impériale) | 0.5 in. |
| Comprend | PTFE valves, 4mm PTFE vacuum valves, Grease-free operation, 0.5 in. medium wall tubing |
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves Sealed at a 45° Angle
Valves sealed at 45° angle for easier manipulation.
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with Glass Plugs
All-glass manifolds for connecting inert gas and vacuum sources
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Catégorie | Double Manifold |
| Tubulure murale (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulures murales (impériale) | 0.5 in. |
| Comprend | 0.5 in. Medium wall tubing, stopcocks, 4mm bore Glass, lower vacuum chamber, 2 hose connections |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left, Rear Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
| Comprend | Hollow All Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front Left, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear/Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Manifold |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Left Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Solid Glass Stopcocks, Front Right, Rear Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stainless Steel Retention Clips to ensure stopcocks stay in place.
Synthware™ Vacuum Manifold with PTFE Stopcocks, Right Side Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PTFE stopcocks eliminate the need for grease.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum Manifold |
| Comprend | PTFE Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Right Side Hose Connection |
Synthware™ Vacuum Manifold, Double Bank
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum Manifold, Double Bank with forward facing high vacuum valves allow easy operation of manifold inside of a fume hood. Main parts are spaced 100 mm center to center. Adapter components or stoppers are available and have to be ordered separately.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Right, Rear Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Manifold |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front Right, Rear Left Hose Connection |
Synthware™ Vacuum Manifold with PTFE Stopcocks, Left/Right Side Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PTFE stopcocks eliminate the need for grease.
Synthware™ Vacuum or Inert Gas Manifold, High Pressure Valves, Front Left/Right, Rear/Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Manifold |
| Comprend | High Vacuum Valve Plugs |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Inert Gas/Vacuum Double Bank Manifold
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas. Supplied with 0 to 4 mm high vacuum valves for grease-free operation. Both banks are made from 22 mm medium wall tubing and have all banks open. Ports are spaced 100 mm center to center and have an O.D. of 10 mm.
Synthware™ Nitrogen/Argon Manifold with PFTE Stopcocks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
14/20 Joint on beam allows you to keep syringes under inert environment
| Nb de ports | 4 |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Catégorie | Manifold, N/Ar |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |