Filtering Microplates
- (7)
- (1)
- (62)
- (4)
- (21)
- (2)
- (9)
- (5)
- (3)
- (9)
- (93)
- (104)
- (3)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (2)
- (7)
- (8)
- (11)
- (33)
- (9)
- (3)
- (91)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ HTS Transwell™ -96 Well Permeable Support System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Boasts membrane area for cell growth or migration of 0.143cm2. Corning™ HTS Transwell™ 96-Well Permeable Support System is a microplate support system for an array of 96 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 96 inserts to be handled as a single unit.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 4.26 mm |
| Format | Standard |
| Volume (métrique) de travail | 0.23 mL |
| Stérilité | Sterile |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Surface de culture | 0.143 cm2 |
| Nbre de puits | 96 |
Falcon™ FluoroBlok™ HTS 96-Well Insert Systems
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Simplify detection of migrating fluorescently labeled cells. Falcon™ FluoroBlok™ 96 Well HTS Insert Systems are designed with a unique light-tight PET membrane that blocks the transmission light within the range of 400 to 700nm.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Black |
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence plate reader or inverted fluorescence microscope |
| Format | Standard |
| Matériau | PET |
| Stérilité | Sterile |
| Couvercle | With Lid |
| Membrane | PET |
| Comprend | Insert plate with 96 square well, flat bottom plate and lid |
| Surface de culture | 0.08 cm2 |
| Nbre de puits | 96 |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for Cell-Based Assays
Offer formats that allow a wide range of functional cell-based and whole-organism assays to be performed
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Traitement de surface | Tissue Culture |
| Format | Standard |
| Matériau | Styrene |
| Stérilité | Sterile |
| Membrane | Polycarbonate |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Migration, invasion and chemotaxis |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Receptor/ligand binding assays, sample prep,TCA precipitation
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Non-sterile, clear 96-well filter plate with 0.45μm pore size Hydrophobic PVDF membrane for protein interaction assays, Avidin-biotin Linkages, DNA-binding proteins.
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Control Valve and Tee Assembly
Features On Off/Vacuum control valve
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 384-Well Filter Plates
Use in automated, high throughput applications, including biological assays and sample preparation. MultiScreenHTS 384-Well Filter Plates are non-sterile, single use plates available in several mesh materials and pore sizes to meet the needs of different applications.
MilliporeSigma™ MultiScreen™ High-Volume Manifold Collar
For use with MultiScreen high-volume filter plates
Thermo Scientific™ Nunc™ 96-Well Filter Plates
Efficiently perform plasmid DNA filtration, PCR filtration and vacuum filtration with these Thermo Scientific™ Nunc™ 96-well filter plates.
| Traitement de surface | Non-treated |
|---|---|
| Nb par paquet | 5 |
| Volume (métrique) de travail | 1 mL |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Nbre de puits | 96 |
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Natural |
| Format | Standard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 50 |
| Type de puits | Filter |
| Quantité | 50/Cs. |
| Membrane | Glass Fiber |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for ELISPOT Assays
Give optimal results in immunological ELISPOT (enzyme-linked immunospot) assays by providing high protein-binding capacity with low background staining
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Format | Standard |
| Zone de filtration | 0.28 cm2 |
| Gamme de produits | MultiScreen |
| Porosité | 0.45 μm |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | ELISPOT Assays |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Systems
Perform cell growth, feeding, and analysis in one plate
| Longueur (métrique) | 1.28 cm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Zone de filtration | 0.12 cm2 |
| Couvercle | With Lid |
| Dimensions (L x l x H) | 0.5 x 3.33 x 1.03 in. (1.28 x 8.48 x 2.62 cm) |
| Porosité | 1 μm |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Cell attachment, growth and differentiation for many cell applications |
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 2.62 cm |
| Largeur (métrique) | 8.48 cm |
| Format | Standard |
| Stérilité | Sterile |
| Membrane | Polyethylene Terephthalate |
| Comprend | 96-well cell culture plate, single well feeder tray, 96-well receiver tray, lid |
Thermo Scientific™ Collection Plates (Polypropylene) for Pierce™ 96-Well Filter Spin Plates
Collection plates and balance plates for use with 96-well filter spin plates
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Avidin biotin linkages, DNA-binding proteins, protein binding, PAMPA
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation.
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation