Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (42)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (43)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Separatory Funnels with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform a variety of lab duties with chemically inert, translucent and autoclavable polypropylene separatory funnels.
| Product Type | Separatory Funnel |
|---|---|
| Material | Polypropylene Copolymer (PPCO) |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ 250mL Separatory Funnel with Glass Stopcock and Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and stopcock.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| Stopcock | 2; PTFE |
|---|---|
| Product Type | Micro Separatory Funnel |
| Joint Number | 14/20 |
| Quantity | 1 Case |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnel, Graduated, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microfinish PTFE stopcock plugs reduce freezing problems and eliminate contaminating greases
| Includes | Standard stopcock and stopper |
|---|---|
| Product Type | Cylindrical Separatory Funnel |
| Joint Number | 24/40 |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnels with Graduations, PTFE Stopcock Plug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With standard taper joints
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Pear-Shaped Separatory Funnels with standard taper Stopper and Autoclavable PTFE Stockcock Plug
Supplied with a standard taper ground glass stopper and a totally autoclavable PTFE stopcock plug
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Product Type | Separatory Funnel |
|---|---|
| Material | Teflon FEP |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and PTFE Plug
With standard joint and stopcock
| Quantity | Each |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples