Filtering Funnels
Filtering funnels, also known as Buchner and Hirsch funnels, include a cylinder separated from the funnel with a fritted glass disc or perforated plate. Fritted glass disc funnels are immediately ready for use, while perforated plates call for filter paper moistened with liquid to prevent initial leakage.
Vacuum suction then draws the liquid through the filter and into the cylinder. Porcelain filtering funnels are resistant to acids and alkalis, except for hydrofluoric acid, but should not be used in the filtration of extremely corrosive reagents, which can slowly corrode their protective enamel. The funnels are glazed both outside and inside, except the rim, and are autoclavable.
What Is a Buchner Funnel Used for?
Buchner funnels are used in the laboratory for vacuum-assisted liquid filtering. In organic chemistry, these funnels are used to collect recrystallized compounds because they help remove moisture from the final product.
How Does a Buchner Funnel Work?
Buchner funnels consist of an open straight-sided cylindrical chamber that narrows to a tube- or pipe-shaped opening. The tube-like extension can be placed through a stopper, which is then placed into the top of a filtration or Buchner flask. Plastic versions may have a bung hole located at the side of the chamber to which a vacuum may be attached. Buchner funnels are reusable.
What Types of Buchner Funnels Are There?
The bottom of the Buchner funnel chamber may be perforated or contain a separate fritted disc. Filter paper is used for Buchner funnels with perforated lower surfaces. Place the filter paper of the preferred porosity inside the chamber, pre-wet, add the liquid, and apply the vacuum.
Filtration with a Buchner funnel proceeds more quickly than letting the liquid flow simply using gravity. Most Buchner funnels are also rated for a maximum vacuum pressure.
- (4)
- (1)
- (3)
- (14)
- (9)
- (1)
- (9)
- (1)
- (21)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (7)
- (15)
- (1)
- (1)
- (25)
- (11)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (46)
- (16)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (176)
- (4)
- (6)
- (21)
- (4)
- (30)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (6)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (136)
- (27)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (20)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (9)
- (4)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
| Certifications/Conformité | ASTM E1095, Type I, Class B |
|---|---|
| Longueur (métrique) du tube | 15 cm |
| À utiliser avec (application) | Provides faster, more effective filtering |
Fisherbrand™ Reusable Glass Short-Stem Funnels
High resistance to chemical attack, mechanical, and thermal shock
| Certifications/Conformité | ASTM E1095, Type I, Class A |
|---|---|
| Angle | 58° |
| Matériau | Borosilicate Glass |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Borosilicate Glass Funnels
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holder
| Type de produit | Filter Funnel |
|---|
Fisherbrand™ Porcelain Hirsch-Type Funnels with Perforated Plates
Highly resistant to chemical attack
| Épaisseur de paroi | 2mm |
|---|---|
| Type de produit | Hirsch Funnel |
| Matériau | Porcelain |
| Quantité | Each |
| Comprend | Fixed perforated plate |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Porcelain Buchner Funnels with Fixed Perforated Plates
For suction filtration applications
| Type de produit | Buchner Funnel |
|---|---|
| Matériau | Porcelain |
| Quantité | Each |
| Comprend | Fixed perforated plate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Suction filtration applications |
DWK Life Sciences Kimble™ DISPOSAFLEX™ Polypropylene Luer Fitting only
These Polypropylene Luer Fittings are component parts for DISPOSAFLEX™ Columns.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Quantité | 50/Cs. |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Addition Funnels with 58° Angle Bowls and 150mm Stems
Bowls pressed to exact angle for fast filtering
| Certifications/Conformité | ASTM E1095, Type I, Class B |
|---|---|
| Angle | 58° |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 15 cm |
Corning™ PYREX™ Buchner Funnels with Fine Porosity Fritted Disc
Useful where filter paper would be attacked by material being filtered
| Certifications/Conformité | ASTM E128 |
|---|---|
| Type de produit | Buchner Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Fritted discs |
| À utiliser avec (application) | Useful where filter paper would be attacked by material being filtered |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Analytical Funnels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use this filter holder with funnel with any filtering flask or manifold that accepts a suitable rubber stopper with hole.
| Matériau | PSU |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Filter Funnel with Clamp
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for use in a wide range of applications, Thermo Scientific™ Nalgene™ filtration hardware and accessories can be used in conjunction with our various lines of filtration devices.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Büchner Two-Piece Polypropylene Funnels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Separate the lightweight and durable two-piece polypropylene funnels for easy cleaning. These funnels won't chip, crack or break.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Certifications/Conformité | USP Type I, ASTM E438 Type I, Class A |
|---|---|
| Type de produit | Buchner Funnel |
| Numéro de joint | 24/40 |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Sealed-in fritted disc, drip tip and integral No. 2 side hose connection |
Corning™ PYREX™ Hirsch-Type Funnel with Fine Porosity Fritted Disc
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal when necessary to wash precipitates and redissolve with chemicals that would attack filter paper
| Certifications/Conformité | ASTM E128 |
|---|---|
| Type de produit | Hirsch Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Diamètre (métrique) de la tige | 8 mm |
| Comprend | Fritted discs |
| À utiliser avec (application) | Wash precipitates and redissolve with chemicals that would attack filter paper |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Borosilicate Glass Funnels for 47mm Assemblies
Accessory for 47mm Assemblies
| À utiliser avec (équipement) | 47 mm Assemblies |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |